لوازم یدکی

آمپر سوخت چگونه کار می کند؟

آمپر-سوخت-چگونه-کار-می-کند.jpg

میزان آمپر سوخت از اندک نکات فنی خودرو است که حتی رانندگان مبتدی نیز به آن توجه ویژه‌ای دارند. ترس از اتمام بنزین و در راه ماندن و دردسرهای بعد از آن باعث می‌شود تا رانندگان طبق عادتی همیشگی هر روز به آمپر سوخت ماشین خود توجه کنند.

اکثر رانندگان دوست دارند تا آخرین قطره بنزین موجود در باک خود را مصرف کنند اما به علت های گوناگون مثل حفظ سلامت ماشین و خطای اندازه‌گیری از این کار صرف‌نظر می‌کنند این در حالی است که به اعتقاد بسیاری آمپر سوخت میزان بنزین را کمتر از آنچه هست نشان می‌دهد.

به بیان ساده‌تر موقعی آمپر سوخت خالی بودن مخزن را نشان می‌دهد و چراغ هشدار آن نیز روشن می‌شود هنوز چند لیتری بنزین در باک قرار دارد.

آمپر سوخت از دو قسمت کلی شکل می گیرد نخست فرستنده که میزان سوخت موجود در باک را اندازه‌گیری می‌کند و دیگری صفحه نشان‌دهنده انواع مختلف آنالوگ و دیجیتال دارد.

واحد فرستنده آمپر سوخت

هرچه شناور به بالای مخزن نزدیک‌تر باشد مقاومت کمتر و جریان بیشتری از فرستنده به صفحه نمایشگر منتقل می‌شود. هرچه سوخت بیشتری مصرف شود شناور پایین‌تر می‌رود و مقاومت نیز افزایش می‌یابد؛ درنتیجه جریان کمتری به نمایشگر می‌رسد.

در چنین سیستم شناور هیچ‌گاه به‌طور کامل به ته باک نمی‌رسد و هنگامی‌که شناور که با پایین‌ترین سطح خود می‌رسد و مقاومت به بیشترین مقدار خود افزایش می‌یابد در حقیقت هنوز مقداری بنزین در کف باک وجود دارد. از سوی دیگر شکل باک خودروها نیز در افزایش این خطا مؤثر است.

با ورود فناوری‌های جدید در ساخت ماشین طراحان با امکاناتی متنوع مواجه بودند که باید در فضایی محدود کنار یکدیگر جا می‌دادند؛ بنابراین باک ماشین را به شکل و حجمی می‌سازند که در کوچک‌ترین فضای ممکن جای گیرد. همین امر باعث می‌شود تا وقتی شناور به انتهای باک می‌رسد هنوز کمی بنزین در زیر آن قرار داشته باشد.

صفحه نمایشگر

آمپر بنزین به شما اعلام می کند که ماشینتان چقدر بنزین در باک دارد تا به موقع آن را پر کنید و در جاده و خیابان نمانید اما اگر آمپر بنزین ماشینتان خراب باشد و اطلاعات صحیح به شما ندهد چه؟ باعث می شود بنزین تان هدر رود این اشکال ممکن است چندان مهم و ضروری به نظر نرسد، اما هدر رفتن بنزین عواقب بلندمدتی را برای ماشینتان در پی دارد که از آن میان می توان به فرسودگی پمپ سوخت و داغ شدن بیش از حد آن اشاره کرد.

اگر بنزین ماشین کم باشد و آمپر به شما اعلام نکند، باعث می شود که پمپاژ سوخت ماشین رسوبات را جذب کند و در نتیجه فیلتر و انژزکتورهای سوخت مسدود شوند و یا فشار پمپاژ سوخت بالا برود.

سیستم آمپر بنزین را می توان به سه قسمت اساسی تقسیم کرد:‌

1) آمپر یا اندازه گیر 2) فرستنده و 3) مدار

خرابی هر یک از این سه قسمت باعث خراب بودن کل آمپر خواهد شد. قسمت فرستنده معمولا قسمتی از پمپ سوخت است:‌ ترکیبی از قطعات که شامل پمپ سوخت، فیلتر سوخت، نگه دارنده ی سوخت و شناور سوخت می شود. ولتاژ ورودی، که معمولا از مدار احتراق است، توسط فرستنده ی سوخت اصلاح می شود. اتصالات شناور سوخت بر روی  فشار سنج یا مقاومت کننده ی متغیر حرکت دارند که تغییرات مقاومتش بسته به سطح شناور بر ولتاژ خروجی تاثیر می گذارد.

در نتیجه سیستم ولتاژ بالاتری را در سطح بالای سوخت بیرون می دهد و به موازات افت بنزین یا سوخت، ولتاژ هم پایین می آید. سایر سیستم ها طراحی عکس این دارند اما به هر ترتیب همین فرایند را طی می کنند.

مدار آمپر بنزین باتری، قسمت فرستنده، آمپر بزنین و اتصال به زمین را وصل می کند.

آمپر بنزین مجموعه ابزاری است که فعالیت باک بنزین و واحد فرستنده را اعلام می کند. برخی آمپرهای بنزین مستقیما توسط بازخورد ولتاژ که از واحد فرستنده می آید کنترل می شوند و برخی دیگر توسط مجموعه ابزار که خودش اطلاعات ولتاژ را از واحد فرستنده می گیرد.

آمپر بنزین یک مدار نسبتا ساده است اما سادگی اش بدین معناست که هر قطعه ی آن در کارکردش نقش اساسی دارد. در زیر، چهار علت  خرابی آمپر بنزین را مرور می کنیم.

خرابی واحد فرستنده

خرابی واحد فرتنده بنزین رایج ترین علت خرابی آمپر بنزین است. وقتی ماشین در حرکت است، فرستنده هم در حرکت هست و مدام مقاومت کننده ی متغیر را لمس می کند.

خرابی آمپر بنزین

کمتر رایج است اما وجود دارد. اگر مدار داخلی خراب باشد آمپر بنزین ممکن است تنها در یک قسمت کار کند: بین HALF و FULL و یا بین EMPTY و نیمه.

خرابی مجموعه ابزار

مشکلی است که کمترین شیوع را دارد و تعمیر آن هم گران تر از تعمیر بقیه مشکلات است. مجموعه ابزارهای مدرن معمولا مدارهای کاملا منسجم هستند و ممکن است حتی دارای لامپ های قابل تعویص هم نباشند.
اگر آمپر بنزین به عنوان بخشی از این مجموعه خراب شود کل واحد را باید تعویض نمود سپس تست های زیر را انجام دهید تا ریشه ی مشکل معلوم شود.

خود سنج مجموعه ابزار

بسیاری ماشین ها و کامیون های مدرن و امروزی یک قسمت خودسنجی برای سنجش مجموعه ابزارهایی که با کامپیوتر کنترل می شوند دارند. دفترچه راهنمای ماشین را بخوانید و یا در اینترنت تحقیق کنید. این تست، چراغ های دیجیتال و خوانش های ابزار را می سنجد و و رنج های آمپر را امتحان می کند. توجه ویژه به این معطوف کنید که آیا آمپر بنزین به راحتی و همواری از EMPTY به FULL می رود یا نه توجه داشته باشید که برخی مراحل خودسنجی ممکن است آمپر را در 1/4، 1/2 و 3/4 نگه دارد.

تست فرستنده ی سوخت

ابتدا از تمیز، خشک و عاری از فرسودگی بودن پریز مطمئن شوید. میخ یا باید صاف باشند و کانتکتور باید کاملا سر جای خود قرار داشته باشد.

قطعه ی آمپر بنزین را بردارید تا بتوانید دسته ی شناور را دستکاری کنید. در این مرحله، کلید را در حالت ON بگذارید (اما موتور روشن نشود) ، دستتان را به عقب کانکتور ببرید و ولتاژ را چک کنید. همیشه باید در هر یک از میخ ها ولتاژ 5 یا 12 وجود داشته باشد. یکی دیگر از میخ ها بازخورد ولتاژ را به آمپر بنزین می دهد.

تست آمپر بنزین

وقتی دارید آمپر بنزین را تست می کنید، ولتاژ واحد فرستنده را بار دیگر بررسی کنید ولتاژ باید دقیقا همان ولتاژی باشد که در واحد فرستنده تست کردید.

این مراحل باید ریشه ی مشکل را نشان دهند اما باید بدانید که تشخیص و تعمیر مشکل در ابزار کامپیوتری و آمپرهای بنزین ماشین های مدرن فرق دارد و ممکن است گیج کننده باشد.

خودسنج مجموعه ابزار

بسیاری ماشین ها و کامیون های مدرن یک قسمت خودسنجی برای سنجش مجموعه ابزار هایی که با کامپیوتر کنترل می شوند دارند. دفترچه راهنمای ماشین را بخوانید و یا در اینترنت تحقیق کنید. این تست، چراغ های دیجیتال و خوانش های ابزار را می سنجد و و رنج های آمپر را امتحان می کند.

توجه ویژه به این معطوف کنید که آیا آمپر بنزین به راحتی و همواری از EMPTY به FULL می رود یا نه. توجه داشته باشید که برخی مراحل خودسنجی ممکن است آمپر را در 1/4، 1/2 و 3/4 نگه دارد.

تست فرستنده ی سوخت

ابتدا از تمیز، خشک و عاری از فرسودگی بودن پریز مطمئن شوید. میخ یا باید صاف باشند و کانتکتور باید کاملا سر جای خود قرار داشته باشد قطعه ی آمپر بنزین را بردارید تا بتوانید دسته ی شناور را دستکاری کنید. در این مرحله، کلید را در حالت ON بگذارید (اما موتور روشن نشود) ، دستتان را به عقب کانکتور ببرید و ولتاژ را چک کنید. همیشه باید در هر یک از میخ ها ولتاژ 5 یا 12 وجود داشته باشد. یکی دیگر از میخ ها بازخورد ولتاژ را به آمپر بنزین می دهد.

تست آمپر بنزین

وقتی دارید آمپر بنزین را تست می کنید، ولتاژ واحد فرستنده را بار دیگر بررسی کنید ولتاژ باید دقیقا همان ولتاژی باشد که در واحد فرستنده تست کردید.

این مراحل باید ریشه ی مشکل را نشان دهند اما باید بدانید که تشخیص و تعمیر مشکل در ابزار کامپیوتری و آمپرهای بنزین ماشین های مدرن فرق دارد و ممکن است گیج کننده باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *