لوازم یدکی

سنسورمپ | مپ سنسور

سنسور-مپ-چیست.jpg

مپ سنسور در کجا قرار دارد؟

محل قرار گرفتن سنسورمپ ها در ماشين هاي گوناگون با هم متفاوت عمل می کند اما به‌طور کلی در اغلب ماشين ها بعد از دریچه گاز قرار دارد تا کامپیوتر ماشين بتواند میزان هوای ورودی به هر سیلندر را بررسی کرده و اندازه میزان سوخت لازم برای پاشش در هر سیلندر و زمان درست احتراق را مشخص کند؛


کاهش مصرف سوخت:

به اين دلیل ماشين سالم برای کاهش یافتن مصرف سوخت، کاهش میزان آلایندگی و سالم بودن موتور امری مهمبه شمار می آید و در صورت بروز مشكل باید هرچه سريع تر براي حل مشكل اقدام خواهد كرد یکی از دلیل عوارض خرابی می باشد.
یکی از قطعات داخلی ماشين مپ سنسور است که اطلاعات خود را به طور مستقیم به کامپیوتر ماشين مي فرستد.

نقش اهمیت سنسور ها :

این سنسورها اهميت زيادي در ماشين را دارا مي باشند و هر زمان اطلاعات لازم را به کامیپوتر ماشين مي فرستد و موقع خرابي هر،اطلاعات لازم به کامپیوتر ماشين ارسال نمي شود و در نتیجه کنترل ماشين به درستی شكل نمی‌گیرد و ماشين به درست كار نمي كند.

فشار مطلق منیفولد یکی از مپ سنسور هايي است که در سیستم کنترل الکترونیکی موتور مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور مستقیم به ECU  متصل می‌شود.

کامپیوتر ماشين با استفاده از اطلاعات دریافتی از ، دریچه هوا را کنترل می‌کند زمانی که پدال گاز را فشار می‌دهید، ‌هوای بیشتری وارد موتور ماشين می‌شود و در اینجا است که فشار مطلق منیفولد شروع به کار کردن می‌کند.

ایراد گزارش های معیوب :

  1. گزارش‌های معیوب، عملا با ايراد همراه است. به‌طور مثال، اگر فشار واقعی منیفولد را کمتر از میزان واقعی گزارش کند، ECU بر ‌پایه این اطلاعات غلط، کمتر از نیاز واقعی به موتور سوخت ‌می‌رساند در مجموع این مشکلات بر شتاب ماشين اثر می‌‌گذارد و سبب کوبش یا (Knock) در ماشين می‌شود.
  2. در این وضعیت، سوخت زيادي به موتور ارسال ‌می‌شود و عمل جرقه‌زدن شمع‌ها نیز سریع‌تر انجام می شود. همه ي این حادثه ها در کل، منجر به زياد شدن میزان مصرف سوخت ماشين می‌شود. وجود سوخت در موتور، باعث آسیب‌های چون ازکارافتادن شمع‌ها، مسدودشدن مش‌های کاتالیزور یا تشکیل لایه کربنی ‌می‌شود.
  3. یکی از وظایف آن، کنترل وضعیت سوخت ماشين به دليل احتراق بهتر است. در موتورهای احتراقی، در صورت عدم تناسب درست میان میزان هوا و سوخت، عمل احتراق به درستی شكل نمی‌گیرد و میزان آلایندگی موتور نیز بالا می‌رود.
    بر اثر کمبود هوا و احتراق ناقص، هیدروکربن نمی‌سوزد و گاز کربن مونواکسید ايجاد می‌شود که یکی از مشکلات اصلي یک معیوب است.
  4. لرزيدن ماشين جزو ايرادات معمول هر ماشيني بعد از دو تا سه سال کار کردن است.
    به اين علت فهميدن دليل ايراد اثر خيلي زیادی در كم شدن هزینه و درست كردن زود ماشين مي باشد؛ اما اگر عیب‌یابی ماشين را ندانيد این دليل کمی مشکل به نظر می‌رسد.

    در ادامه مطالب با ايمن يدك خودرو همراه باشيد تا با نکاتی پیرامون ماشين آشنا شوید.

لق شدن پایه موتور

دمپر میل لنگ

یکی از علت هاي لرزش غیر عادی موتور می‌تواند ناشی از مشکل در دمپر میل لنگ باشد. وظيفه این قطعه كم شدن از لرزش هنگام کار کردن است که در صورت بروز مشكل در ماشين دچار لرزش غیرعادی می‌شود.


شمع‌های معیوب

عیب در شمع‌ها و یا تمام شدن طول عمر آن‌ها نیز یکی از دلایل بسیار رایج لرزش موتور است. در این صورت با عوض شدن شمع ماشين، لرزش توقف كرده و دیگر هم چين ايرادي نخواهید داشت. توجه داشته باشید که عیب در شمع‌ها، با لرزش ابتدایی همراه نبوده و اتفاقا بعد از مدتی حرکت، خود را نشان می‌دهد.

هوای بسیار سرد

در هوای سرد، موتور ماشين لرزش بیشتری دارد. این موضوع را موقعي احساس می‌کنید که بعد از یک شب تا صبح، موتور ماشين خود را استارت می‌زنید بنابراین باید لرزش جزئی موتور که پس از گرم شدن متوقف گردد، را به سرما ربط دهیم.

اگر ماشين شما در هوای سرد به سختی استارت میخورد يا به طور کلی روشن نمی شود با ايمن يدك خودرو همراه باشيد و مقاله زير را مطالعه كنيد.

محورها و کمک‌ها

هنگامی که ضربه زياد به ماشين و چرخ‌ها وارد شود، محورهای ماشين و کمک‌ها می‌توانند آسیب ببینند. از طرفی این بخش‌ها وظيفه كم شدن لرزش پیشرانه را دارند و در صورت آسیب دیدگی باعث انتقال لرزش موتور به اتاق ماشين می‌شوند.


چطور از لرزش موتور ماشين جلوگيري کنیم؟

برای جلوگيري از لرزش موتور ماشين، شايان به ذكر است که به موقع قطعات داخلی ماشين كه شامل سیستم احتراق و سوخت رسانی، دیسک و صفحه، دسته موتورها، سیسم ترمز به ویژه لنت ترمز و … را بررسي کرده و به وجود امدن هر ايرادي، تعمیر یا عوض شدن قطعه انجام شود.

به ياد داشته باشید که لرزش موتور ماشين فقط یک دليل آزاردهنده برای راننده و سرنشینان نیست، بلکه این علامتی از عیبی در یکی از قطعات ماشين بوده و باید حتما نسبت به آن، عکس العمل مناسب داشته باشید لرزش ماشين را موقعي تجربه می‌کنیم که پدال ترمز را فشار می‌دهیم.

دلیل لرزش ماشين می‌تواند ناشی از این باشد که در یک روتور ترمز با دیسک‌های چرخشی، لنت‌ها به آهستگی به کالیپر ترمز فشار وارد می‌کنند انحراف در لنت‌های ترمز می‌تواند باعث شود تا بخش‌های نازک و ضخیم به صورت ناهموار در سطح آن به وجود آید، به صورتی که تاثیر خود را در هنگام ترمز در ماشين شما می‌گذارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *