لوازم یدکی

سنسور abs:

سنسور-abs.jpg

آیا ترمزهای ضد قفل به طور واقعی کار می کنند؟

سیستم ترمز abs به طور واقعی کمک می کنند تا بهتر توقف کنید. آن ها از قفل شدن چرخ ها جلوگیری می کنند و کوتاه ترین فاصله توقف را روی سطوح لغزنده فراهم می آورند. اما آیا به طور واقعی آن ها از وقوع تصادفات جلوگیری می – کنند؟ این معیاری درست برای کارایی سیستم های ای بی اس (ABS) است.

تفکر و تعمق بیشتری درباره دلیل آن انجام شد بعضی افراد فکر می کنند که رانندگان از ماشین های مجهز به سیستم ترمز ای بی اس (ABS) به طور صحیح استفاده نمی کنند.

بعضی افراد نیز اظهار می کنند که چون سیستم های ای بی اس (ABS) امکان می دهند تا آن را در موقعیت توقف خطرناک تحت کنترل داشته باشند افراد بیشتری با احساس اطمینانی که دارند از جاده خارج می شوند و دچار تصادف می شوند.

سیتسم abs:

حال که با نحوه عملکرد این سیستم آشنا شدیم، بهتر است برای شناخت بیشتر مروری روی اجزای مختلف سیستم ABS داشته باشیم اجزای سیستم ABS شامل موارد زیر هستند:

  • سنسورهای سرعت

همانطور که ‘گفته شد، نظارت دائم روی سرعت ماشین از جمله پیش نیاز‌های سیستم ترمز ABS است. این نظارت با کمک سنسورهای سرعت صورت می‌گیرد. سنسورهای سرعت سنج سیستم ترمز ABS در نزدیکی محوری که به چرخ‌ها متصل است، قرار دارند و تغییرات مربوط به سرعت را به سیستم کنترل گر انتقال می‌دهند.

  • سوپاپ ها

همانطور که می‌دانیم، سیستم‌های ترمز در ماشین ها دارای بخشی به نام لوله ترمز هستند که با نام کانال ترمز نیز شناخته می‌شوند این کانال‌ها به شکلی مجزا برای هر چرخ وجود دارد.

به سوپاپ‌ها الکتروپمپ نیز می‌گویند ،HCU عمل سوپاپ‌ها را تنظیم کرده و هنگام ترمزگیری شدید، فشار روغن را ثابت نگه می‌دارد. بدین طریق عمل ترمزگیری را به شکلی بهینه تنظیم کرده و مانع لغزش چرخ‌ها می‌شود. سوپاپ‌های ABS به دو شکل سوپاپ ورودی و خروجی وجود دارند.

علاوه بر آن سوپاپ‌ها می‌توانند سه حالت عملکردی نیز داشته باشند. این سه حالت عملکردی شامل : نگهداری و فشار، اعمال فشار، رهاسازی فشار هستند. این سه حالت به شکل ضربانی و با سرعت بالا و متناوب در سیستم ABS اجرا می‌شوند.

  • پمپ‌ها یا شیرهای برقی

علاوه بر آن پمپ‌ها در تنظیم میزان روغن خروجی نیز نقش موثری ایفا می‌کنند کارایی پمپ‌ها وابسته به نیروی الکترومغناطیس هست و این نیروی الکترومغناطیس با کمک جریان برقی که از سیم لوله‌های اطراف آن‌ها عبور می‌کند، تامین می‌شود.

  • کنترل کننده

کنترل کننده‌ها وظیفه دارند تا اطلاعاتی که از سنسورهای سرعت به آن‌ها می‌رسد تا تحلیل کنند و روی عملکرد اجزا نظارت کافی داشته باشند.
بخش کنترل کننده سیستم ترمز ABS خود به دو قسمت تقسیم می‌شود که شامل: واحد کنترل الکترونیکی (ECU) و واحد کنترل هیدرولیکی (HCU) است.

چند نوع سیستم abs داریم؟

سیستم ترمز abs می‌تواند بر اساس سرعت پردازش اطلاعات و دقت واحد کنترل کننده سیستم، حساسیت سنسورهای سرعت و…. کیفیت مختلفی داشته باشد. در ادامه انواع سیستم ABS را نام می‌بریم.

  • سیستم ترمز چهار کاناله با چهار سنسور (چهار گانه)
  • سیستم سه کاناله با سه سنسور (سه گانه)
  • یک کاناله با یک سنسور (تک کاناله)

عیب‌یابی از سیستم ABS

اهمیت ترمز ‌ABS، گویای لزوم دقت در تعمیر و سرویس به موقع آن است. از آن‌جا که این سیستم امکان کنترل خودرو در مواقع خطر را برای راننده فراهم می‌کند باید نسبت به علائمی که نشان دهنده نیاز این سیستم به تعمیر یا سرویس است حساس بود.

از آنجا که این سیستم به خود کنترلی مجهز است بنابراین ECU که موظف به این کار است به صورت مداوم سلامت و شرایط بخش‌های مختلفش را بررسی می‌کند. اما گزارش نقص و خرابی‌های کشف شده توسط این قطعه در چراغی مخصوص به ABS که روی صفحه نمایش پشت فرمان قرار دارد اعلام می‌شود.

به این ترتیب که در صورت وجود هر نقصی در سوپاپ‌ها یا پمپ‌های ABS، این چراغ روشن شده و خاموش نخواهد شد. در زمانی که ECU مشغول بررسی وضعیت قطعات و اجزای مختلف سیستم ABS است چراغ به صورت موقت روشن شده و پس از پایان بررسی در صورت سلامت همه‌ قطعات مجدد خاموش می‌شود.

در صورت مشاهده‌ روشن بودن چراغ هشدار ABS باید سریعا اقدام به تعمیر آن کرد. چراغ هشدار ABS ممکن است به هر یک از دلایل زیر روشن شود:

خرابی سنسورها: این مورد می‌تواند شامل آلودگی سنسور یا خرابی آن باشد.

خرابی‌های الکتریکی: ایجاد قطعی در اتصالات الکتریکی سیستم و مدارهای آن، سوختن فیوزها و سوکت‌ها شامل این مورد می‌شوند.

خرابی پمپ‌ها و سوپاپ‌ها: این مشکل می‌تواند قابل تعمیر باشد اما گاهی منجر به  تعویض کامل قطعات می‌شود. وجود آلودگی در هر یک و یا نیم‌سوز شدن پمپ نیز شامل این مورد می‌شود.

– خرابی واحد کنترل: در این مورد معمولا نیاز به تعویض ECU یا HCU است و امکان تعمیر وجود ندارد.

معایب سیستم ABS چیست؟

عملکرد و کارایی سیستم abs خود گویای مزایای این سیستم پیشرفته است. اما این سیستم نیز مانند بسیاری از تکنولوژی‌های دیگر در ماشین سازی ، ممکن است معایبی هم به همراه داشته باشد.

برای مثال توقف بی‌دلیل ماشین در سرعت‌های پایین مشکلی است که معمولا راننده‌ها با سیستم‌های ABS ساده‌ و قدیمی‌تر دارند. این مشکل به دلیل بالا بودن ضریب خطا در پردازش‌گر سیستم کنترل است.

به این ترتیب که ECU اطلاعات دریافتی از حسگرها را در زمان کاهش سرعت به منزله‌ شرایط خاص تفسیر کرده و منجر به توقف ماشین می‌شود. ABS نیز مانند دیگر تکنولوژی‌ها جدید‌تر هزینه‌ نگهداری بالایی دارند این هزینه در کشور ما ممکن است معضل بزرگتری باشد.

تا جایی که برخی رانندگان ترجیح می‌دهند ماشینی فاقد این سیستم داشته باشند. استهلاک بالای ABS به دلیل حساسیت قطعات و اجزای آن نیز از دیگر معایبش محسوب می‌شود. این مورد هم معضل هزینه‌ بالای تعمیر و نگهداری را تشدید می‌کند.

نکاتی که باید درباره‌ ABS بدانید

نکاتی وجود دارند که دانستن آن‌ها برای هر راننده‌ دارای خودرویی مجهز به سیستم ABS خالی از لطف نیست؛ مواردی راجع به درصد کارایی این سیستم یا چگونگی استفاده از آن. با هم به ذکر خلاصه‌ای از این موارد می‌پردازیم.

۱. درصد کارایی ABS

البته که سیستم ABS فرایند ترمزگیری را به صورت کلی بسیار راحت‌تر و مطمئن‌تر می‌سازد و مانع از قفل شدن چرخ‌ها و لغزش خودرو در شرایط خاص می‌شود، اما براساس پژوهشی که توسط موسسه‌ بیمه و ایمنی بزرگ‌راه‌های آمریکا صورت گرفته، این سیستم عملا باعث کاهش تصادفات منجر به صدمه به سرنشینان نمی‌شود.

در واقع ABS نمی‌تواند میزان آسیب وارده به سرنشینان و راننده را در تصادفات کاهش دهد. به بیان دیگر میزان تصادفات ناشی از ترمز‌گیری‌های شدید و یا رانندگی در شرایط لغزنده را نیز به طور کامل از بین نمی‌برد.

گفته می‌شود نوعی اطمینان کاذب از بودن این سیستم در راننده ایجاد می‌شود که منجر به اقداماتی نادرست در زمان رانندگی شده و در نتیجه ایجاد خطرهای بیشتر می‌کند. همچنین ترمزگیری‌ها ناصحیح در شرایط خاص با این خودروها ممکن است خود منجر به تصادفات جاده‌ای شود.

۲. نحوه‌ صحیح ترمز گیری با ‌ABS

پیشتر گفته شد که سیستم ABS عملکردی شبیه به ترمزگیری تناوبی توسط راننده را در فرایند ترمزگیری به نمایش می‌گذارد. بنابراین با خودروی مجهز به ABS نیاز به فشردن پی‌ در پی‌ پدال ترمز نیست.

این کار برخلاف تصور عموم که تاثیر ترمز‌گیری را افزایش می‌دهد، در این نوع سیستم ایجاد اختلال در عملکرد آن می‌شود.

اگر خودرو دارای سیستم ABS باشد باید در هر شرایطی تنها به آرامی پدال ترمز را فشرده و پا را روی آن نگه داشت. این سیستم خود به صورت فعال عمل توقف ایمن خودرو بدون قفل شدن چرخ‌ها را انجام می‌دهد.

پس اگر اتومبیل‌تان به این سیستم مجهز است به هیچ وجه در مواقع ترمز ناگهانی و ترمز در زمین‌های لغزنده، پایتان را روی پدال به شکل پی در پی فشار ندهید.

۳. صدای سیستم ABS

ممکن است هنگام ترمز‌گیری در سرعت‌های بالا، صدایی شبیه به خرد شدن قطعاتی مانند دیسک ترمز هنگام فعال شدن سیستم ABS شنیده شود.

این صدای به ظاهر نگران کننده تنها صدای عملکرد اجزای این سیستم است و نشانی از آسیب به ترمز‌های خودرو و تجهیزات آن نیست.

مانند ضرباتی که هنگام فعال شدن ABS در داخل کابین احساس می‌شود. خیلی‌ها که اولین تجربه شنیدن صدای عملکرد این سیستم را دارند فکر می‌کنند که اتومبیل‌شان دچار یک نقص جدی شده است، در حالی که این طور نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *