لوازم یدکی

فیوز خودرو چیست؟

فیوز-خودرو-چیست؟.jpg

فیوزها (Fuse) اتصالات ساده‌ای هستند که در مواقع لزوم جریان برق را قطع کرده تا تجهیزات برقی آسیب نبینند. نوسانات جریان برق در ماشین می‌تواند آسیب خیلی زیادی به مصرف‌کننده‌ها و تجهیزات الکتریکی وارد کند.
اما وجود این قطعات باعث آن می‌شود که تا این نوسانات با عبور از پلی به نام فیوز کنترل شوند.

نقش و عملکرد فیوز در ماشین

عنصر اصلی ساخت این ابزار، یک نوار فلزی می باشد که در یک محفظه غیر رسانا تعبیه شده است با عبور جریان بیش از حد مجاز، نوار فلزی ذوب می‌شود و مدار الکتریکی قطع این عمل به این دلیل انجام می گردد تا از بروز مشکلات اساسی در ماشین با نوسانات شدید جلوگیری گردد.

انواع فیوز خودرو

فیوزها معمولا در انواع متنوعی تولید و طراحی می شوند که فیوزهای مستطیلی و سرامیکی از جمله پر کاربردترین نوع آن ها می باشد.

فیوز شیشه ای نوع دیگری از فیوز ماشین می باشد که اتصال دو سر فیوز در آن با استفاده از سیمی نازک در میان محفظه شیشه ای برقرار شده است که در صورت عبور شدت جریان بالا، سیم مربوطه قطع می گردد.

فیوز فلزی نیز نوع دیگری از فیوز ماشین می باشد که ارتباط دو سر آن در صورت عبور شدت جریان بیش از اندازه دوب گردیده و در نتیجه مدار را قطع می نماید.

  • کیفیت فیزیکی اجزای سازنده فیوز
  • آسیب دیدن و خرابی دینام
  • جابه جا کردن باتری ماشین به صورت غیر اصولی
  • ایجاد اتصالی یا توقف جریان برق در سیم های مربوط به برق رسانی ماشین
  • افزودن موارد اضافی مانند تجهیزات یا سیستم هایی باعث ایجاد فشار بیش از حد به منبع برق ماشین می باشد.

در چنین صورتی بهترین کار مطمعنا تعویض فیوز می باشد این دستگاه برای فیوزهایی که روکش تیره و غیر شفاف دارند بهترین گزینه می باشد.

عیب یابی و تعویض فیوز

ما برای فیوزهایی که شفاف نیستند و نمی توان با چشم قطعی آن ها را مشاهده نمود، بهترین روش استفاده از مولتی متر یا چراغ آزمایش می باشد دقت داشته باشید از سیم به جای فیوزها استفاده نکنید حتی به صورت موقت.

با ذکر مثال در هوای سرد شیشه عقب یخ‌زده و دید شما را محدود کرده است و برای دید عقب و باز کردن یخ شیشه عقب باید از شیشه گرمکن استفاده کنید.

پس از کنترل آن متوجه می‌شوید که نیاز به قطعه دارید اگر یدک همراه داشته باشید که به سرعت آن را تعویض می‌کنید اما اگر یدکی همراه نداشته باشید باید به فکر جایگزینی باشید.

در این موقع لازم است شما بدانید هر قطعه مربوط به چه سیستمی بوده و چه فیوزی را بکشید تا بعداً دچار مشکل نشوید. دفترچه راهنمای ماشین بهترین گزینه برای راهنمایی شماست ضمن آنکه معمولاً در داخل درب جعبه فیوز نیز فیوزهای گوناگون نامگذاری شده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *