لوازم یدکی

لامپ خودرو

امروزه بخش روشنایی خودرو در حال تکامل می باشد و این امر تغییرات در انواع لامپ خودرو از نظر تکنولوژی ساخت، رنگ و طراحی در مقایسه با مدل های قدیمی آن را افزایش داده است. تنوع در لامپ خودرو، انتخاب یک لامپ مناسب را برای شما اندکی دشوار ساخته است.در ادامه با ایمن یدک خودرو همراه باشید.

لامپ خودرو

در شرکت های خودروسازی داخلی از لامپ های متناسب با نوع طراحی چراغ خودرو استفاده می شود. اما افراد زیادی توان نوردهی و یا رنگ این نوع لامپ ها را قبول ندارند و همواره به دنبال لامپ خودرو با کیفیت بالا برای چراغ خودرو خود هستند.

لامپ خودرو هالوژنی

یکی از انواع لامپ های خودرو که به عنوان نخستین نسل لامپ های خودرو محسوب می شوند، لامپ خودروی هالوژنی می باشد. این لامپ ها امروزه هنوز در خودروهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرند.

از مهم ترین مزایای این نوع چراغ خودرو می توان به نور شفاف، هزینه پایین تعویض و طول عمر بالا اشاره کرد.

گرمای زیاد و هدر رفتن انرژی الکتریکی به میزان زیاد نیز از مهم ترین معایب این لامپ ها محسوب می شوند.

زنون

زنون یکی از انواع لامپ خودرو

یکی دیگر از انواع لامپ خودرو زنون ( به معنای تخلیه با شدت بالا) می باشد. این نوع لامپ ها نسبتا کوچک هستند و اغلب اصطلاح HID برای آن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

زنون نوعی گازی سنگین، بی رنگ و بو می باشد که به عنوان عنصر 54 جدول تناوبی شناخته می شود.

با تحریک گاز توسط تخلیه الکترونیکی نور آبی خیره کننده ای مشاهده می شود. این لامپ خودرو برای روشنایی به استارت و احتراق بالا نیاز خواهد داشت. این شدت عمل توسط برق خودرو قابل ارائه نخواهد بود و با استفاده از ترانس باید به مقدار برق لازم برای تخلیه الکترونیکی دست یافت.

در عصر حاضر “زنون” در چراغ جلوی خودرو زیاد کاربرد دارد و در مقایسه با لامپ های معمولی 50% بیشتر نور ایجاد می کند.

این نوع چراغ خودرو دارای نور سفید مایل به آبی می باشد و هنگام استفاده از نور بالا تفاوت آن با دیگر لامپ ها به وضوح قابل تشخیص است.

میزان شدت نور در تمامی چشمه های نور با واحد لومن اندازه گیری می شود. چراغ های فابریک خودروها به طور کلی دارای 3500 تا 4000 لومن نوری هستند. هرچه این عدد افزایش یابد، شدت نور بیشتری در اختیار شما قرار خواهد گرفت. در لامپ های زنون و هدلایت این عدد نزدیک به 5000 مشاهده می شود.

لامپ هدلایت

هدلایت بهترین لامپ خودرو

لامپ هدلایت به دلیل فناوری جدید مورد استفاده در تولید آن در مقایسه با دیگر انواع لامپ خودرو از مزیت های بی شماری برخوردار است.

لامپ زنون در مقایسه با لامپ هدلایت شدت نور و کیفیت نوردهی کمتری دارد. شما می توانید هدلایت را به صورت سفارشی و یا اضافه به خودروی خود اضافه نمایید. البته لازم به ذکر است که شناخت هدلایت مناسب با خودروی شما از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود.

برای راهنمایی بیشتر قبل از “خرید هدلایت” لازم است تا نکاتی را بدانید. تیم لنزو به تمام نکات قبل از خرید این نوع لامپ اشاره کرده است.

تفاوت هدلایت و زنون

همچنین برای استفاده از لامپ هدلایت و زنون با برندهای مختلف به پایه مناسب همان لامپ خودرو نیاز خواهید داشت.

تکنولوژی مورد استفاده در چراغ هدلایت ال ای دی است. مهم ترین مزیت این تکنولوژی عدم شکستگی، مصرف کم و لومن بالا می باشد.

در کشور عزیز ما ایران اگر به صورت دستی و غیرکارخانه ای زنون را نصب کنیم، به خاطر نور شدید و خطرات احتمالی که ممکن است ایجاد نماید از لحاظ قانونی جرم است. اما “نصب هدلایت” شامل جرائم قانونی محسوب نخواهد شد.

استفاده از وسایل الکترونیکی احتمال بروز خطا در ECU را افزایش خواهد داد که این موضوع از معایب هر دو لامپ هدلایت و زنون محسوب می شود.

لامپ ­های لیزری

لامپ ­های لیزی با پرتو لیزری، گازی را تولید می ­کند که باعث روشنایی بسیار بیشتر و خیلی قدرتمند می­ شود. مزیت لامپ­ های لیزری این است که آن­ ها بسیار کوچکتر هستند و می ­توانند جاده به مسافت زیادی را روشن کند. در حال حاضر، این فناوری کاملاً جدید است و فقط در چند اتومبیل لوکس در سراسر جهان استفاده می شود. لازم به ذکر است که این لامپ نسبت به دیگر لامپ­ ها بسیار گران است.

لامپ­ های گوشه ­ای چیست؟

این لامپ­ ها به محض چرخاندن فرمان روشن می­ شوند. بنابراین، آن ها روشنایی را قبل از چرخاندن ماشین فراهم می­ کنند و ناحیه ای را که راننده قصد رفتن دارد، روشن می­ کند.

انواع لامپ جلو خودرو

هنگام انتخاب یک وسیله نقلیه جدید یا کارکرده، اکثر رانندگان به مواردی مانند فضا، پیشرانه، ویژگی­ های ایمنی، سبک، بهره­ وری سوخت و موارد دیگر فکر می­ کنند؛ اما باید به دیگر موارد مهم هم پرداخت. سایر ویژگی­ ها ممکن است کمتر مورد توجه قرار بگیرند، اما همچنان می­ توانند از اهمیت بالایی برخوردار باشند؛ زیرا بی کیفیت بودن یا حتی نبود آن، مشکلات عمده ­ای را بعدا به وجود خواهد آورد.

این لامپ­ های رشت ه­ای خیلی داغ می­ کردند و دوام زیادی نداشتند و نوری بسیار ضعیف ایجاد می­ کردند که مفید نبود.این یک نور بسیار یکنواخت ­تر را در مسیر ایجاد می­ کرد. امروزه هنوز از لامپ­ های استاندارد هالوژن، رایج ترین لامپ­ های جلو در جاده استفاده می­ شود.

نوشته های مشابه