لوازم یدکی

دانستنی های معاینه فنی

معاینه فنی

خودروهای صفر کیلومتر و جدید که تولیدشان کمتر از ۴ سال است نیاز به معاینه فنی ندارند. در غیر این صورت اگر حداقل ۴ الی ۵ سال از تولید خودرو شما در کارخانه گذشته باید نسبت به دریافت معاینه فنی اقدام کنید تا مشمول پرداخت جریمه نشوید. 

مدارک مورد نیاز برای گرفتن معاینه فنی خودرو چیست؟

درصورتی‌که زمان تمدید برگه معاینه فنی فرا رسیده است باید همراه با اصل کارت، سند خودرو و فرم تشخیص عیوب ظاهری وسیله نقلیه به مراکز معاینه فنی مراجعه کنید تا انجام کار از سوی آن‌ها انجام شود و معاینه فنی شما تمدید شود. برای دریافت آن نیاز است مراحل زیر را دنبال کنید. 

 • ارائه مدارک ضروری برای معاینه فنی
 • ثبت اطلاعات کامل خودرو در سیستم
 • اخذ بارکد پس از ثبت اطلاعات 
 • پرداخت هزینه 

۴ کاری که باید قبل از مراجعه به مراکز انجام دهید!

اگر می‌خواهید نتیجه آزمون و تست بازبینی خودرو مثبت باشد، باید ۴ کار زیر را پیش از مراجعه حضوری به این مراکز انجام دهید.

 • نور چراغ‌های وسایل نقلیه را چک کنید تا سالم باشند.
 • از سلامت برف‌پاک‌کن و آب‌پاش اطمینان حاصل پیدا کنید.
 • از میزان ساییدگی و سلامت آج لاستیک مطمئن شوید. 
 • میزان روغن خودرو و فیلترها را بررسی کنید. 

برای دریافت برگه نیاز به انجام چه مراحلی است؟

زمانی که شما وارد این مراکز می‌شوید، پلاک خودروتان توسط دوربین پلاک‌ خوان خوانده می‌شود. بعد از ثبت اطلاعات،نوبت به پذیرش خودرو می‌رسد. در این مرحله مبلغ ۳۷ هزار تومان از کلیه مالکان خودرو دریافت می‌شود. بعد از اتمام این مراحل، نوبت معاینه فنی است که شامل ۸ مرحله زیر است.

 • بازرسی چشمی (ظاهری)
 • آزمون آلایندگی
 • بررسی کمک فنرها
 • تست ترمز
 • آزمون سیستم تعلیق
 • سلامت چراغ‌ها
 • هم‌راستایی چرخ‌ها
 • صدور گواهی

برای اینکه با هر یک از این بخش‌ها آشنایی بیشتری پیدا کنید. در این قسمت می‌خواهیم آن‌ها را به صورت مجزا برای شما توضیح دهیم.

۱. بازرسی ظاهری

اولین مرحله، بازرسی چشمی خودرو است. یعنی کارشناسان این مراکز، خودرو شما را از نظر ظاهری بررسی می‌کنند. در طول بررسی مواردی مانند شیشه‌ها، آینه‌ها، کمربند ایمنی، برف‌ پاک‌کن، بوق خودرو، صدای اگزوز، چراغ نور بالا و پایین، بدنه خودرو، پوسیدگی بدنه، وضعیت لاستیک‌ها، طلق‌های چراغ‌های عقب، شیشه‌شور‌ها، چراغ راهنما، چراغ عقب، خطر و دنده عقب از نظر ایمنی بررسی می‌شود تا مشکلی وجود نداشته باشد. در غیر این صورت اگر هر یک از موارد بالا مشکل‌ ساز باشند، گواهی در همین مرحله اول صادر نمی‌شود و رد می‌شود. 

۲. آزمون آلایندگی خروجی خودرو

بسیاری از خودرو‌ ها بیش از حالت عادی آلودگی ایجاد می‌کنند. در این مرحله گاز های خروجی از اگزوز با یک دستگاه سنجش گاز خروجی سنجیده می‌شود. اگر خروجی بیش‌از‌حد مجاز باشد، یعنی خودرو شما محیط‌زیست را آلوده می‌کند و باید برای تعمیر آن اقدام کنید.

۳. بررسی کمک فنر 

امروزه بیشتر تصادفات جاده‌ای به دلیل واژگونی خودرو اتفاق می‌افتد. اصلی‌ترین دلیل این اتفاق، خرابی کمک فنر‌ها است. در این مرحله کارایی کمک‌ فنر‌های جلو و عقب خودرو مورد بررسی قرار می‌گیرد و درصد کارایی آن‌ها به دست می‌آید.

۴. بررسی عملکرد ترمز‌ها

اگر به آمار تصادفات جاده‌ای دقت کرده باشید، بسیاری از حوادث در اثر عدم ترمز اتفاق می‌افتد. در مراکز معاینه فنی عملکرد ترمز دستی از چرخ سمت چپ و راست مورد بررسی قرار می‌گیرد و هم‌چنین شتاب‌گیری خودرو تا حد نهایی تست می‌شود تا ترمز‌ها به درستی کار کنند و مشکلی برای راننده ایجاد نکنند.

۵. آزمون سیستم تعلیق

در این مرحله سیستم تعلیق دستگاه تحت فشار قرار می‌دهد تا عملکرد آن را مورد بررسی قرار دهند. در صورت عدم وجود مشکل، گواهی این مرحله بدون مشکل صادر می‌شود.

۶. تست سلامت چراغ‌ها

اگر قبل از مراجعه به مراکز ، چراغ‌های نور را مورد بررسی قرار داده باشید، بررسی این مرحله با رایانه با موفقیت انجام می‌شود. 

۷. هم‌راستای چرخ‌ها

میزان انحراف جانبی در هر ۱۰۰۰ متر نباید بیش از ۷ متر باشد در غیر این صورت اگر خودرو شما در صورت رها شدن فرمان، بیش از ۷ متر منحرف شود، در این مرحله از آزمون خودروی شما رد می‌شود.

۸.صدور گواهی

اگر تمام آزمون‌ها را با موفقیت گذرانده باشید، در این مرحله برچسب گواهی معاینه فنی با اعتبار یک‌ ساله برای خودروی شما صادر می‌شود. در غیر این صورت برگه نتایج آزمون با شرح علت مردودی به شما ارائه می‌شود. 

مزایای دریافت معاینه فنی برتر

 • امکان استفاده از تخفیف ۳۰ درصد تردد در طرح ترافیک
 • بررسی میزان آلایندگی خودرو در ۲ دور متفاوت
 • پرداخت عوارضی کمتر

جریمه خودرو چقدر است؟

اگر خودرویی معاینه فنی نداشته باشد و برای تمدید اعتبار به مراکز معاینه فنی مراجعه نکند، به صورت روزانه جریمه ۵۰ هزارتومانی برای او در نظر گرفته خواهد شد. البته این هزینه برای خودروهایی که چندین بار توسط دوربین رصد می‌شوند، نیز متفاوت نیست. در صورت عدم پرداخت به موقع جریمه خودرو خود را ، پیامکی جهت پرداخت جریمه برای مالک خودرو ارسال می‌شود، در صورت عدم پرداخت، خودرو وی توقیف خواهد شد. 

چگونه می‌توانیم جریمه خودرو را پاک کنیم؟

درصورتی‌ که معاینه فنی دارید اما پیامک جریمه معاینه فنی برای شما ارسال شده، بهتر است برای مشاهده اعتبار معاینه فنی خودرو بعد از حداقل ۲۴ ساعت از صدور خودرو نسبت به معاینه فنی با VIN اقدام کنید و سپس برای ثبت اعتراض جریمه همراه با مدارکی مانند اصل و کپی کارت خودرو، برگه خلافی و معاینه فنی به پلیس ۱۰+ مراجعه کنید.

تاکسی‌ها به چه صورتی عمل می کنند:

زمان دریافت معاینه فنی تاکسی‌ها کمی متفاوت از خودرو های سبک و سنگین است. یعنی شما با توجه به سال تولید باید به مراکز مراجعه کنید. اگر عمر تاکسی‌ها کمتر از ۱۰ سال باشد باید هر ۶ ماه یک‌بار و درصورتی‌ که عمر تاکسی‌ها بالای ۱۰ سال باشد، باید هر ۳ ماه یک‌بار به این مراکز مراجعه کنید. جالب است بدانید اولین مراجعه تاکسی‌ها به برخی از مراکز معاینه فنی تهران مانند بیهقی، چمران، دماوند، نیایش و شقایق رایگان است.

آیا خودرو من برگه دارد:

تمام مالکان خودروهای سنگین و سبک برای اطلاع از آخرین وضعیت بازبینی خودرو های خود می‌توانند قبل از خرید و فروش از روش‌های استعلام معاینه فنی زیر استفاده کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *