دسته‌بندی نشده

مغزی پمپ بنزین

 

مغزی پمپ بنزین :

مغزي پمپ بنزين داخل اکثر ماشين ها در داخل باک بنزین قرار دارد و با نشانگر سطح بنزین یک مجموعه تشکیل میدهند و در برخي از ماشين ها در خارج باک قرار دارد. وظیفه مغزي پمپ بنزين رساندن بنزین از باک به ریل سوخته که حتما باید این کارو با فشار مشخصی انجام بديم که اگر فشار از اون حد نرمال پايين بیاد به اصطلاح میگن مغزی پمپ بنزین ضعیف شده است .

علائم ضعيف شدن مغزي پمپ بنزين :

1. بد روشن شدن

2. ریپ زدن مخصوصا زمان شتاب گیری

3. افت توان

4. سفید شدن سر شمع ها

5. کاهش شتاب

برای عمر زياد مغزي پمپ بنزين سعی کنید هیچوقت بنزین ماشینتون از آخرین خانه کمتر نشه چون خود بنزین در باک باعث خنک کاری و پایین اومدن دمای کاری این قطعه مي شود .

دیر عوض کردن فیلتر بنزین ، خراب بودن رگولاتور سوخت و کثیفی یا گرفتگی سوزنهای انژکتور هم میتونه عمر مغزي پمپ بنزين رو کم‌ كند.

مغزي پمپ بنزين چيست ؟

مغزي پمپ بنزین قطعه‌ای در باک ماشين وجود دارد  که سوخت را از مخزن بنزین به موتور می‌دهد. به اصطلاح مکانیک‌ها، وظیفه این بخش، پمپ‌کردن بنزین از باک به موتور مي باشد .  این تحویل سوخت در فشار مناسب برای حرکت ماشين انجام می‌شود. به اين علت است که با استارت‌زدن، پمپ سوخت کار می‌کند و به آن فشار وارد می‌شود. زمانی که کلید پمپ متصل می‌شود، مغزي پمپ بنزين کار می‌کند و سعيش بر اين است که فشار لازم بنزین برای ایجاد احتراق را تنظیم نمايد . در این وضع است که می‌توانید صدای آن را هم بشنوید. مغزي پمپ بنزین که سالم باشد، ماشين نرم و روان کار می‌کند اما گاهی در کار این بخش خلل و مشکلاتی وارد می‌شود. اگر علائم خرابی پمپ بنزین را شناسايي كنيد ، راحت‌ ‌تر می‌توانید برای درست كردنش اقدام کنید و پيش مكانيك ببريد .

مغزي پمپ بنزین از قطعه هاي مکانیکی یا برقی ماشين است. به همين دليل که گفته شد، جایگاهش هم داخل باک قرار مي گيرد . سالم‌بودن مغزي پمپ بنزين و عملکرد درستش باعث روان و نرم‌ کارکردن ماشين می‌شود. اما چطور؟ قرار دادن و نصب مغزي پمپ بنزین داخل باک دليل می‌شود که دمای باک که به‌خاطر تماس با بنزین و فعالیت بالا رفته کاهش پیدا کند و در سرانجام ماشين هم روان‌تر به راهش ادامه مي دهد . این نكته را هم بدانيد که ماشين هاي  معمولی یا قدیمی‌ترپمپ‌های مکانیکی دارند اما انژکتوری‌ها دارای پمپ‌های برقی هستند. اگر مغزي پمپ بنزين ماشين مدلش برقی باشد، باید انرژی‌بدست آمده اش را از باتری بگیرد و تأمین کند.

 

مغزی پمپ بنزین

هر مغز پمپ بنزين دارای قطعاتی است که آشنایی با آنها مهم است كه شامل مواردي نظير :

* فنر

*       کانکتور

*       صفحه تکیه‌گاه

*       فیلتر سوخت

*       فیلتر بنزین

*       رگولاتور فشار

*       لوله برگشت سوخت

*       لوله خروجی سوخت

*       شلنگ لوله برگشتی

*       شلنگ لوله خارجی

*       لوله برگشت از رگولاتور

*       سوکت‌های اتصالی برق

*       گیج سوخت داخل باک

علائم خرابی مغزي پمپ بنزین

حالا وقتي كه با مغزي پمپ بنزين آشنا شدید، بهتر است سمت دلايل خرابی مغزي پمپ بنزین برویم و بدانيم چه چیزهایی روی عملکرد مغزي پمپ بنزين اثرات منفي مي گذارد.

۱. بالارفتن دمای موتور ماشين

اگر دمای موتور ماشين به مقدار زيادي افزایش پیدا کند، مكان ‌های مختلف موتور آسیب خواهند دید و مغزي پمپ بنزين هم خراب می‌شود. اگر متوجه شديد که بخار از موتور بلند می‌شود و دما چیزی حدود ۱۱۵ درجه سانتی‌گراد است، باید بدانيم که احتمالا مغزي پمپ بنزین خراب شده است .

۲. كاهش عملکرد مطلوب پدال گاز

یکی دیگر از علت هاي خرابی مغزي پمپ بنزین هم افت عملکرد پدال گاز مي باشد . افت عملکرد به معني اين است كه هر چقدر که پدال گاز را بفشاريم، سرعت موتور كم مي شود . وضعیت ناخوشایندی است. برای افت عملکرد پدال گاز علت هاي گوناگوني هست که یکی از آن دلايل فرسوده شدن پمپ بنزین است. پس اگر  مثل اين مشكل را تجربه می‌کنید، باید آن را هم به عنوان یکی از دلايل خرابی مغزي پمپ بنزین بدانید.

۳. خروج صدا از پمپ بنزین

اگر صدایی مانند ویز-ویز از مغزي پمپ بنزین می‌شنوید، باید این علامت را جدی بگیرید و بدانید که با یکی از دلايل خرابی مغزي پمپ بنزین روبه‌رو شده ايد . علاوه بر این صدا، شنیدن صدايي شبیه قًل‌قًل از باک بنزین هم مي شنويد كه نشان بر خرابی مغزي پمپ بنزین ماشين مي  باشد.

نکته: حالا که اطلاعاتي در مورد دلايل مرتبط با صدا صحبت کردیم، این را هم بدانيد که اگر بعد از استارت زدن صدایی از پمپ نشنیدید باید به سالم بودن آن شک کنید. چون معمولا در هنگام روشن كردن ماشين، به‌طور طبیعی صدایی كم از مغزي پمپ بنزين به گوش شما می‌رسد. ولی پمپ‌های خراب در هنگام استارت‌زدن صدايشان قطع می‌شود . صدایی که مي شنويد با آن ویز-ویزی که ممتد است ، کاملا فرق مي كند . این صدا عادی است و صدايي شبیه «وینگ» دارد.

۴. دشواری در استارت‌زدن

هر موقعي که ماشين را استارت می‌زنید، مغزي پمپ بنزين هم شروع به کار می‌کند. اين به معني اين است كه مغزي پمپ‌ها در معرض استهلاک قرار گرفته اند . اگر مغزي پمپ بنزين ضعيف شود و مشكلي در آن باشد، ماشين خيلي سختی استارت می‌خورد. این هم یکی دیگر از دلايل خرابی مغزي پمپ بنزین مي باشد.

۵. کاهش قدرت موتور

موقعي که به ماشين فشار وارد مي شود  و قدرت كمي از خود نشان می‌دهد هم باید به وضعیت مغزي پمپ بنزین شک كرد. چه موقع هايي كه به ماشين فشار می‌آید؟ مثلا مواقعي كه در سربالایی هستید یا می‌خواهید شتاب بگیرید، ماشين در فشار قرار می‌گیرد. حال اگر مغزي پمپ بنزين آن خراب باشد، در حالت فشار که نیاز به افزایش سوخت هست ، عملیات سوخت‌رسانی از سمت مغزي پمپ بنزين شكل نمی‌گیرد و قدرت موتور کاهش پیدا می‌کند.

۶. روشن‌نشدن ماشين

یکی از بدترین دلايل خرابی مغزي پمپ بنزین است كه اين اتفاق خيلي بد است  و حتما به شما هشدار می‌ دهد که پمپ سوخته یا به‌طور کامل خراب شده، روشن‌نشدن ماشين است. وقتی پمپی در کار نیست، سوخت کافی برای موتور فراهم نمی‌شود و ماشين خاموش مي شود .

۷. پرش موتور

از مهم‌ترین دلايل خرابی مغزي پمپ بنزین پرش ماشين  در سرعت زیاد است . موقعي که رانندگی می‌کنید و در سرعت‌های بالا با پرش ماشين روبه رو مي شويد اين به اين علت است كه مغزي پمپ بنزین‌تان خراب شده است. پرش موتور خطرناک مي باشد و می‌تواند کنترل ماشين را از دست‌ شما خارج کند. پس حتما هر چه سريع تر براي رفع اين خرابي  اقدامات لازم را به عمل اوريد و از لوازم يدكي ها اين قطعه مغزي پمپ بنزين را تهيه كنيد.

۸. افزایش مصرف سوخت

اگر ماشين مصرف سوخت خيلي زياد باشد و افزايش مصرف سوخت غیرعادی باشد ، یکی از علت هاي مهم خرابی مغزي پمپ بنزین مي تواند باشد. پس در صورت بر خورد با هم  چنین مشکلی حتما ماشين خود را پيش تعمير كار ببريد.

دلایل خرابی مغزی پمپ بنزین چیست؟

با دلايل خرابی پمپ بنزین آشنا شدید، حالا وقت اين است كه  به دليل این خرابی‌ها هم پی ببرید. از جمله دلایل خرابی مغزي پمپ بنزین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رانندگی با سوخت کم

اگر با سوخت کم رانندگی کنید، احتمال دارد که مغزي  پمپ بنزین داغ و خراب شود. در مغزي پمپ بنزين‌ها فیلترهایی هست که اگر سوخت کافی در ماشين نباشد، فیلترها خیلی زود کثیف و مسدود می‌شوند. پس همیشه حجم بنزین را کنترل كنيد و بیشتر از یک‌-چهارم ظرفیت باک را پُر کنید. موقعي که به‌طور مدام با سوخت کم رانندگی می‌کنید، پمپ داغ می‌شود و دمای بالا آن را مي سوزاند. پس به باک توجه بيشتري كنيد .

فیوز پمپ

اگر فیوز پمپ هم خراب شود، پمپ بنزین کار نخواهد کرد. جای فیوز در جعبه فیوز خودرو است و خرابی‌اش پمپ را از کار می‌اندازد. حواستان به فیوز باشد و هر چند وقت، یک‌بار به آن سری بزنید و از سلامتش مطمئن شوید. این کار اهمیت زیادی دارد. چون اگر فیوز پمپ آسیب ببیند، آن را با قیمتی بسیار کمتر از خود پمپ بنزین تعویض خواهید کرد. پس بهتر است با دقت‌کردن به وضعیت فیوز پمپ از هزینه‌های خرابی پمپ خود را دور نگه دارید.

بنزین نامرغوب و نامطلوب

نشانه هاي خرابی مغزي پمپ بنزین را دانستيد؛‌ یکی از مهم‌ترین علت هاي خرابی آن را هم بشناسید:‌ بنزین بد. اگر از سوخت نامرغوب استفاده کنید یا وضعیت باک چندان ميزان نباشد (مثلا كهنه و فرسوده باشد)، آلودگی‌ها به سمت مغزي پمپ بنزين جذب می‌شوند. نتیجه اين است كه تخریب یا نیم‌سوزشدن پمپ فشاری که به مغزي پمپ بنزین وارد می‌شود، آن را از پای در مي آورد.

 

از خرابی مغزی پمپ بنزین چگونه جلوگیری کنید؟

همان‌طور که از پيش گفته شد، یکی از روش هاي پیشگیری از خرابی مغزي پمپ بنزین، پُرکردن باک در حد متعادل و رانندگی‌نکردن با سوخت کم است. تا موقعي كه علت خرابی مغزي پمپ بنزین داخل ماشين ديده نشده هم نیازی به تعویض پمپ نخواهید داشت. در واقع، این قسمت از ماشين از آن قسمت‌هایی نیست که نیاز به تعویض دوره‌ای دارند.

 استفاده از بنزین مرغوب هم می‌تواند تاحد زیادی از بروز مشکلات برای مغزي پمپ بنزين ماشين را  جلوگیری کند. نشانه‌ها و دلايل خرابی مغزي پمپ بنزین را جدی بدانيد و نگذارید به حال خودشان كه خرابی کامل مغزي پمپ بنزين بر شما وارد شود. برای جلوگیری از خرابی و آسیب پمپ هم باید با دلایل تخریب آن که پیش‌تر مطرح شد، آشنایی داشته باشید.اگر دلايل و بدونيد و توصيه ها رو جدي بگيريد باعث جلوگيري از بروز اين مشكل مي شويد.

با دلايل خرابی مغزي پمپ بنزین و موضوعاتش آشنا شدید. هر چه زياد تر در مورد ماشين و قطعاتش بدانید، کمتر در دردسر خواهید افتاد. گاهی شناخت نشانه‌های تخریب و مشکلات ماشين می‌تواند به شما سریع هشدار دهد تا با صرف هزینه‌ای كم از رويداد اتفاقات بد در مورد ماشين خود جلوگیری کنید. مثلا گاهی، فقط كافيه که یک قطعه کوچک را تعویض کنید تا مشکلات دیگر که جدی و بزرگ هستند به تبعش در قطعات مهم‌تر ماشين اتفاق نيفتد . پس حواستان را جمع کنید و با اطلاعاتي که مورد مغزي پمپ بنزین ماشين دانستيد  بايد هوای ایمنی و سلامت ماشين‌تان را بیشتر توجه داشته باشید.

داخل باک ماشين قطعه‌ای به اسم مغزي پمپ بنزین و يا ( پمپ سوخت )هست.

وظیفه‌ی مغزي پمپ بنزين همانطور که از نامش مشخص است كه به سادگی پیداست، پمپ کردن بنزین از باک به موتور است.

موقعي که کلید پمپ وصل شد، پمپ فعال شده و در حال تنظیم فشار مورد نیاز بنزین برای ایجاد احتراق است؛ در این موقع است كه اگر دقت داشته باشيد می‌توانید صدای آن را بشنوید.

مغزي پمپ بنزين برای خنک و روان ماندن از بنزینِ درون باک استفاده می‌کند.

هنگامي که مغزي پمپ بنزین سالم است، ماشين نرم كار می‌کند.

آیا مغزی پمپ بنزین سوخت در بازه‌های مشخصی باید تعویض شود؟

خیر، در حالت کلی مغزي پمپ بنزین اتومبيل وقت دقيقي برای تعویض ندارد و به گونه‌ای درست شده که مدت زیادی مورد استفاده قرار بگیرد و تنها موقعي  تعویض می شود که علائم خرابی مغزي پمپ بنزین را مشاهده کنید و متوجه شوید که پمپ ایراد دارد.

حالت کلی مغزي پمپ بنزین زمان مشخصی برای تعویض ندارد.

کوچک‌ترین مشكلي كه در پمپ سوخت مشکلات بزرگی برای ماشين به وجود مي آورد به طوری که رانندگی با آن را غیر ممکن مي سازد.

به طور کلی مغزي پمپ بنزين سوخت بد یا خراب علائمي را از خود نشان می‌دهد که از طریق آن‌ها می‌توان دانست که زمان بازبینی و یا تعویض پمپ می‌باشد؛ پس باید حواسمان به علائم خرابی مغزي پمپ بنزین ماشين باشد.

برای کسب اطلاعات راجع به سنسور های اکسیژن کلیک کنید!!!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *