لوازم یدکی

آب بندی خودرو چیست؟

آب بندی ماشین صفر خیلی مهم است دلیل های گوناگونی برای این کار وجود دارد آب‌بندی ماشین به تعریف عام یعنی راه‌ آمدن با خودرو و قطعات گوناگون به منظور آمادگی جهت کارکردن دائمی است.

چرا باید خودرو آب‌بندی شود؟

آب بندی ماشین صفر ضروری است و شامل رسیدگی به قسمت ها و قطعات مختلف می‌شود اگر روند اصولی آب بندی را برای ماشین پیش ببرید، ماندگاری وسیله‌تان بیشتر می‌شود و از هزینه‌های احتمالی در آینده کم خواهید کرد.

نکات مهم درباره آب بندی ماشین صفر

ماشین های امروزی با دقت تولید می‌شوند و روند دقیق‌ تری را در قسمت های گوناگون تولید از سر می‌گذرانند اما همچنان امکان وجود اشتباهاتی در مسیر به بازار رسیدن و تولید وجود دارد. پس باید نکته‌ای مهم را آویزه گوشتان کنید. چه نکته‌ای؟ بعضی مواقع، قطعات سر جای خود قرار نگرفته‌اند یا برخی پیچ‌ها و قطعه‌ها شُل هستند و نیاز به سفت‌شدن دارند پس همیشه ماشین صفری را که تحویل می‌گیرید، به‌دقت بررسی و تحلیل کنید.

کاپوت را بالا بزنید و همه‌چیز را زیر نظر داشته باشید.چیزی هست که سر جای خود قرار نگرفته باشد؟ حواستان به سیالات ماشین باشد. روغن موتور به‌اندازه است؟ مایعات دیگر در چه سطح و وضعی قرار دارند؟ ممکن است که در این بخش از آب بندی خودرو صفر کیلومتر نیاز به کمک‌ گرفتن از کارشناسی خبره یا مکانیکی کاربلد داشته باشید.

بهترین روش آب بندی ماشین صفر

برای اینکه خودروی صفر را آب بندی کنید، نیاز به رانندگی با خودروی خالی با دور موتور و میزان فشار موتور متغیر دارید. یعنی بهتر است که ماشین خالی باشد و در حدود ۳۰۰ کیلومترِ نخست، دور موتور و فشار وارد بر آن متغیر باشد.

رینگ پیستون هم نیاز به آب بندی دارد. برای این کار هم باید دور موتور بالای ۲هزار تا ۳هزار و ۵۰۰ برود. لازمه این کار، فشار آوردن به پدال گاز در زمان حرکت خودروست. بعد از اینکه به پدال گاز فشار وارد می‌کنید، احتیاج به استراحت‌دادن به خودرو خواهید داشت تا آسیب نبیند. موتور باید کمی استراحت کند تا دورش پایین بیاید اگر با دور بالا به‌طور مدام رانندگی کنید، ماشین آسیب‌های زیادی می‌بیند و فشار قابل‌ تأملی را تحمل می‌کند.

 آیا خودروهای صفر کیلومتر امروزی نیاز به آب بندی دارند؟

بعضی از افراد معتقدند که کیفیت و شیوه ساخت ماشین های امروزی نیاز به آب‌بندی آنها را از بین می‌برد. اما این‌طور نیست. موتورهای جدید هم نیاز به این کار دارند آب بندی ماشین به‌طور صحیح باعث می‌شود که دوام و کارکرد وسیله بهبود و ارتقا پیدا کند. این کار برای هزار کیلومتر نخستی که خودرو می‌پیماید، بسیار ضروری است.نگاهی به راهنما و کاتالوگ هر وسیله هم می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.یعنی اگر ماشینی مانند بعضی از محصولات هیوندا می‌خرید، هیچ نیازی به آب بندی و رسیدگی‌های اولیه نخواهید داشت اما برای ماشین های دیگر بازار، این کار توصیه می‌شود.

حتما بخوانید: ۱۵ اشتباه رایجی که به سلامت ماشین‌تان ضربه می‌زند

۱. موتور را بررسی کنید

بررسی موتور برای آب بندی از نان شب هم واجب‌تر است. پس کاپوت را بالا بزنید و ببینید که همه‌چیز روبه‌راه است؟ باتری درست کار می‌کند؟ سیم‌کشی‌ها درست انجام شده‌اند؟ قطعه های گوناگون به‌درستی سر جای خود قرار گرفته‌اند؟ اوضاع مخزن آب، لوله‌ها و فیلترها مناسب است؟

۲. به روغن داخل مخازن نگاهی داشته باشید

همیشه روغن‌های مختلف داخل مخازن ماشین را در آب‌بندی بررسی کنید و از محصولات باکیفیت در این زمینه بهره ببرید. روغن‌های بی‌کیفیت روی عملکرد ماشین اثرات منفی می‌گذارند.توصیه‌هایی در زمینه تعویض روغن برای ماشین صفر هم وجود دارد.نخستین‌ بار که به موتور فشار بیاید و خراب شود، حتی در صورت تعمیر کامل هم فشارهایی به ماشین و قطعات دیگرش تحمیل می‌شود که جبران‌ناپذیر است.

۳. از روغن موتور مینرال یا معدنی استفاده کنید

بعضی از افراد معتقدند که درست است از روغن موتور مینرال یا معدنی استفاده شود. این را به خاطر بسپارید که توصیه می‌شود تا پیش از ۶۵۰۰ کیلومتر اولیه، برای آب‌بندی موتور از روغن معدنی معمولی استفاده کنید تا موتور دچار افت کمپرس نشود و رینگ پیستون‌ها به‌خوبی دیواره سیلندر را آب‌بندی کنند.

حتما بخوانید: نحوه تشخیص ماشین چپی چگونه است؟

۴. مخازن خودرو را بررسی کنید

برای بررسی ماشین و آب‌بندی قطعه های گوناگون از جمله مخازن آن نیاز به کسی دارید که این‌ چیزها را بداند. پس به مکانیکی مراجعه کنید که ماهر است و کار بررسی مخازن را به او واگذار کنید. لوله‌های مربوط به روغن، مخزن آب شیشه‌ پاک‌کن، آب رادیاتور و مواردی از این دست نیاز به بررسی دارند. لوله‌های مختلف موجود در بخش‌های گوناگون خودرو هم باید سالم باشند و در آنها خبری از رسوب و شکستگی نباشد.

۵. به گرم‌شدن مقطعی خودرو دقت کنید

باید اجازه بدهید که خودرو گرم شود. چه زمانی؟ قبل از هر بار حرکت در دفعات نخست استفاده از آن در مسیر آب‌بندی و موقعی که مسافت طی‌شده زیر هزار کیلومتر است. بعد از اینکه ماشین را روشن می‌کنید و استارت می‌زنید، زود و سریع به سراغ حرکت‌دادن آن نروید و اجازه بدهید که ابتدا گرم شود.

۶. قطعات متحرک خودرو را بررسی کنید

قطعه های گوناگون ماشین را بررسی کنید ببینید که وضعیت میل‌لنگ‌ها و بلبرینگ‌ها به چه ترتیب است. اگر این قطعه ها کیفیت خوبی نداشته باشند، در دوره آب بندی ماشین با فشاری که به آنها وارد می‌شود، دچار تَرَک‌ خوردگی و شکست می‌شوند.

۷. سیستم ترمز هم نیاز به بررسی دارد

روی سطح سیستم ترمز ماشین های صفر لایه نازکی وجود دارد که بعد از طی‌کردن چندکیلومتر نخست از بین می‌رود.
با از بین‌رفتن این لایه، وضعیت ترمز در حالت مطلوبی قرار می‌گیرد در مسیرهای پرپیچ‌وخم و جاده‌های ناهموار بادقت و احتیاط رانندگی کنید و سرعت‌تان را بالا نبرید.در مسافت‌های اولیه به سیستم ترمز فشار نیاورید ترمزهای ناگهانی و شدید در سرعت‌های بالا به سیستم ترمزتان فشار وارد می‌کنند.

آب ‌بندی ماشین صفر اتوماتیک چگونه است؟

یکی از نکات مهم در آب بندی ماشین این است که موتور در سرعت‌های گوناگون حرکت کند. بنابراین، در این دوران نباید ماشین اتوماتیک تان را روی حالت کروزکنترل بگذارید. قرارگرفتن ماشین در حالت کروزکنترل باعث می‌شود که موتور در دوری یکنواخت کار کند و آمادگی لازم برای استفاده در سرعت‌های گوناگون در آن به‌وجود نیاید.

توصیه‌های مهم در مورد آب بندی خودرو و ماشین صفر کیلومتر

با آب بندی ماشین صفر آشنا شدید و متوجه شدید که بهترین روش آب بندی ماشین صفر چیست اما اجازه بدهید که بار دیگر نکاتی مهم را مختصر و مفید برایتان فهرست کنیم:

  • بعد از روشن‌کردن ماشین و استارت‌زدن نباید زیاد گاز بدهید.
  • ترمزکردن ناگهانی را کنار بگذارید چون به خودرو فشار زیادی وارد می‌شود.
  • در طول رانندگی با خودروی صفر از شتاب‌گرفتن ناگهانی خودداری کنید.
  • در جاده‌های گل‌آلود، ناهموار و پرپیچ‌وخم رانندگی نکنید.
  • به‌مدتی طولانی، سرعت رانندگی را یکنواخت نگه ندارید.
  • در سرعت‌های بالا با دنده سنگین رانندگی نکنید.
  • در هزار کیلومتر نخست، یدک‌کش خودروهای دیگر نشوید.

هر آن چیزی که باید درباره آب بندی خودرو بدانید:

چک نمودن مایعات خودرو

قبل از روشن کردن ماشین روغن موتور و آب رادیاتور خودرو را چک کنید و اگر سطح آنها از مقدار مجاز پایین تر است روغن موتور را به کمک مکانیک سیار خالی کنید و دوباره روغن موتور در آن بریزید زیرا اگر چند روغن موتور باهم ترکیب شوند ، موتور رسوب می گیرد.

برای اینکه مقدار مجاز روغن موتور را بدانید حتما به دفترچه مراجعه نمایید اگر آب رادیاتور اندازه مجاز نبود آب لوله کشی را در رادیاتور نریزید و حتما از مایع مخصوص استفاده کنید زیرا برخی از موتور ماشین های جدید نیازمند ضدیخ نسبتا بالایی در آب هستند. اگر چراغ هشدار بنزین روشن نیست و مایع هیدرولیک و ترمز به مقدار مناسب وجود دارد ؛ ماشین را روشن کنید.

به طور منظم مایعات خودرو را چک کنید چر اکه ممکن است در 1000 کیلومتر اول آب رادیاتور کم شود و خودرو نشتی مایعات داشته باشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *