لوازم یدکی

ابزار دیاگ چیست و کاربرد:

ابزار-دیاگ-چیست-و-کاربرد.jpg

فراد ممکن است بنا به دلایل مختلفی علاقه مند خریداری دیاگ خودرو باشند. از آنجایی که با استفاده از دستگاه دیاگ می توانید بدون مراجعه به تعمیرگاه نقص خودروی خود را بیابید، خرید این دستگاه می ‌تواند برای شما بسیار مفید و کاربردی واقع گردد.

در این پست تلاش می کنیم به بررسی اینکه دیاگ خودرو چیست و همچنین طرز خطایابی بپردازیم با ایمن یدک خودرو همراه باشید.

در موتور خودروها حافظهٔ موقتی به نام ECU وجود دارد.به این ترتیب وضعیت خودرو به حالت اولیه بازمی گردد.
طی این عملیات که از طریق یک دستگاه مخصوص امکان پذیر است، با بررسی اطلاعات و کد های خطا، و همچنین تجزیه و تحلیل آن ها، می ‌توان به مشکلات کوچک و بزرگ خودرو آگاه شد.

اصطلاح ابزار دیاگ ماشین به معنی این است که بتوانیم با استفاده از اطلاعاتی که کامپیوتر ماشین در دسترس ما قرار می‌دهد، ماشین خود را عیب یابی و اشکالات آن را شناسایی کنیم.

دستگاه دیاگ اجزا تشکیل دهنده

کامپیوتر

اصلی‌ترین بخش یک دستگاه دیاگ همان کامپیوتر می‌باشد که وظیفه پردازش اطلاعات را بر عهده دارد.

سخت افزار

منظور از سخت افزار یا اینترفیس همان مترجم میانی بین ECU و کامپیوتر معمولی دستگاه دیاگ می‌باشد. با استفاده از اینترفیس و کابل‌های رابط ما قادر خواهیم بود خودرو را عیب یابی کرده و مشکلات احتمالی عملکردی آن را شناسایی کنیم.

کابل‌های رابط و کانکتور‌ها

وظیفه اتصال دستگاه دیاگ به کامپیوتر خودرو را بر عهده دارد. در واقع اطلاعات را بین ECU و دستگاه دیاگ منتقل می‌کنند. این کابل‌ها و کانکتور‌ها از یک طرف به دستگاه دیاگ و از طرف دیگر مستقیما به کامپیوتر خودرو متصل می‌شوند.

– نرم افزار دیاگ خودرو


این ابزار بر حسب مدل خودرو، متفاوت می‌باشد. هر خودرو از یک سری دستورالعمل‌ های کارکردی متفاوت استفاده می‌کند. به همین علت نمی‌توان هر خودرویی را با هر نرم افزاری دیاگ زد.

پس از نصب دستگاه و انتخاب نوع خودرو، دستگاه شروع به کار خواهد کرد. پس از اتمام عملیات عیب یابی، دستگاه یک سری کدهایی را نمایش خواهد داد که هر کدام از این کدها بیانگر حالت خاصی از عملکرد درست یا نادرست خودرو است.

وظیفه ترجمه و تفسیر این کدها به عهده تعمیرکار یا نرم افزارهای دیاگ خودرو است. لازم به ذکر است که در پاره از موارد ممکن است دیاگ خودرو همزمان چند کد متفاوت را مبنی بر اشکالات خودرو نمایش دهد. در این صورت نرم افزارها توانایی ترکیب این کدها را با یکدیگر نداشته و به همین علت حتما باید یک متخصص در این باره نظر بدهد.

گاهی نیز به علت معیوب شدن دستگاه کامپیوتر خودرو، ممکن است به طور کلی نیاز باشد که سیستم کامپیوتر یکبار ریست گردد. این امر نیز بر عهده دستگاه دیاگ خودرو است که با استفاده از آن می‌توان کامپیوتر خودرو را ریست کرده و اطلاعات را دوباره به آن وارد کرد.

به طور کلی با یک دستگاه دیاگ خودرو می‌توان به نوعی با خودرو ارتباط برقرار کرده و مشکلات و عیب‌های احتمالی آن را دریافت کرد. از طرفی می‌توان اطلاعات کاملی را نیز درباره وضعیت فعلی خودرو و وضعیت استاندارد خودرو دریافت کرد که می‌تواند در زمینه نگهداری هر چه بهتر خودرو توسط مالک بسیار مفید باشد.

عملیاتی که می توان با دستگاه دیاگ روی خودرو انجام داد عبارتند از :

پاک کردن کد خطا

راه اندازی عملگرها

برنامه ریزی و کانفیگ

نمایش اطلاعات لحظه ای

مراحل کار با دستگاه دیاگ خودرو:

identification

در این گزینه می توانید مشخصات ecu از قبیل شرکت سازنده شماره فنی و ورژن نرم افزار ecu را بخوانید. کاربردی ترین گزینه آن ورژن نرم افزار می باشد. با هر بار دانلود ecu ورژن آن افزایش می یابد و در مواردی که جهت رفع مشکل نیاز به دانلود می باشد. می توان از این طریق ورژن نرم افزار را کنترل کرد.

fault(s) reading

در صورت بروز مشکل در سیستم انژکتور می توان مشکل را در این گزینه خواند. خطای دائم، موقت و ریموت.

خطای دائم:

در صورت ثبت خطا به صورت دائم جهت رفع مشکل نیاز به تعویض قطعه معیوب می باشد. و بعد از تعویض اقدام به پاک کردن خطا می کنیم در صورتی که قبل از تعویض خطا پاک شود بعد از مدتی کار کرد موتور، مجددا خطا در حافظه ecu ثبت می شود.

خطای موقت :

هنگامی که در سیستم ایرادی به وجود بیاد خطا به صورت دائم ثبت می شود واگر بعد ازطی سه سیکل آن خطا به وسیله ecu مجدداً آشکار نشود به خطای موقت تبدیل می شود.

خطای ریموت:

در خودروهای مالتی پلکس که ارتباط ecu ها به وسیله شبکه می باشد.

(Clearing of fault code(s :

جهت پاک کردن خطا از این منو وارد می شویم برخی از پارامترهای مرتبط با پاشش سوخت و جرقه زنی واطلاعات بعضی از سنسور ها را در این قسمت می توان دید این پارامترها تحلیل عملکرد موتور میسر می سازد و اطلاعات بیشتری را هنگام جستجوی عیب برای تعمیرکار فراهم می کند.

Actuators test :

در این گزینه می توان جهت صحت عملکرد عملگرهای زیر به وسیله دستگاه آنها را فعال کرد در صورت فعال شدن عملگر مورد نظر سیم کشی آن تا ecu وبخش فرمان دهنده ecu سالم است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *