لوازم یدکی

تسمه دینام را چه زمانی باید تعویض کنیم؟

تسمه-دینام-را-چه-زمانی-باید-تعویض-کنیم.jpg

در مورد زمان تعویض تسمه دینام نکات مهمی را ارائه می دهیم تسمه که بعضی از آن را با نام ژنراتور می شناسند، برای انتقال نیرو به قطعه هایی مانند، واتر پمپ، سیستم تهویه هوا رادیاتور و دینام به کار می رود.

تسمه به طور میانگین می تواند 3 تا 4 سال عمر مفید داشته باشد. اما باید به طور مکرر مورد بررسی قرار گیرد. زمان تعویض تسمه بسیار اهمیت دارد زیرا اگر تسمه پاره شود یا قرقره های آن مشکل پیدا کنند، به درستی عمل نمی کند و برای موتور ماشین مشکلات زیادی به وجود می آید.

تسمه دینام چیست؟

این ابزار از یک تسمه، قرقره و تسمه سفت کن شکل می گیرد، وظیفه آن انتقال نیروی تولید شده موتور به واتر پمپ، پروانه، دینام و.. را می باشد. تسمه تمامی اجزای جانبی موتور را به قرقره اصلی که توسط موتور حرکت می کند، متصل می کند. بنابراین زمانی که قرقره شروع به حرکت می کند، تسمه نیز شروع به چرخش کرده و بدین ترتیب اجزای جانبی را می چرخاند دینام نیز با کمک تسمه دینام، عملکرد خود را انجام می دهد.

مکانیسم عمل تسمه دینام

تسمه به واسطه میل لنگ به حرکت در می آید و با چرخیدن به دور قرقره پمپ آب و قرقره دینام و قرقره سیستم تهویه سبب عملکرد آن ها می شود.

دینام: نیروی چرخشی که از میل لنگ گرفته است را به دینام انتقال می دهد دینام، نیروی حرکتی یا جنبشی را به نیروی الکتریکی تبدیل می کند.این نیرو به باتری منتقل می شود و سپس باتری شارژ می شود.

پمپ آب: چرخشی را به پمپ آب سیستم خنک دهنده انتقال می دهد و سپس پمپ آب نیروی فشاری برای پمپاژ آب به موتور را به دست می آورد.

پمپ هیدرولیک: نیروی چرخشی را به پمپ هیدرولیک هدایت کرده و سپس پمپ هیدرولیک این نیرو را به فشار تبدیل کرده و در آن مکانیسم هایی شکل می گیرد و در نهایت موجب حرکت فرمان ماشین می شود. تسمه دینام با اولین استارت و هم زمان با روشن شدن ماشین شروع به چرخیدن می کند و قطعات متصل به آن یعنی واتر پمپ، پروانه، دینام و… را اجبار به چرخش می کند.

زمان تعویض تسمه دینام

در نظر داشته باشید که عمر تسمه با توجه به شرایط گوناگونی مانند کیفیت ساخت، نوع رانندگی و …. متغیر می باشد و ممکن است دچار پارگی شود و یا با فرسودگی دندانه ها، عملکرد خود را از دست بدهد. طول عمر تسمه در بین اتومبیل ها متفاوت است، اما به طور میانگین عمر بین 80 تا 120 هزار کیلومتر تغییر می کند تسمه مانند سایر قطعات موتور، عمر مفیدی دارد که عمر این حدود 3-4 سال است.

با توجه به اینکه تسمه با هر بار روشن شدن موتور، باید شروع به چرخش کند، بنابراین طبیعی است که در طول زمان اصطکاک می یابد.نکته ای که باید توجه کرد این است که زمان تعویض تسمه تقریبا تجربی می باشد و باید به صورت دوره ای تسمه بازدید شود.

عواملی که سبب کاهش طول عمر تسمه می شوند:

1. استفاده زیاد از دورهای بالای موتور
2. عدم استفاده از دنده متناسب با قدرت و سرعت خودرو
3. خرابی قمقمه یا هرزگرد و تسمه سفت کن
4. نصب تسمه بی کیفیت

علائم ظاهری نشان دهنده خرابی تسمه:

برخی نشانه ها می تواند نشان دهنده زمان تعویض تسمه تایم باشد.

. شل شدن تسمه
. چرب شدن تسمه
. عدم انطباق تسمه روی قرقره یا هرزگرد

ایرادات تسمه معیوب:

1. ایراد در سیستم خنک کننده
2. ایراد در سیستم تهویه سیستم خنک کننده
3. ایراد در پمپ فرمان هیدرولیکی
4. توقف شارژ باتری و روشن شدن چراغ هشدار باتری
5. کاهش راندمان موتور

در ادامه به طور خلاصه در مورد هر یک از این ایرادات، نکاتی را بیان می کنیم با ایمن یدک خودرو همراه باشید.

ایراد در واتر پمپ سیستم خنک کننده

با توجه به اینکه پمپ آب به عنوان مهمترین بخش سیستم خنک کننده عمل می کند از این رو اشکال در تسمه دینام باعث می شود تا پمپ آب به خوبی قادر به پمپاژ آب به سمت موتور نباشد. بنابراین دمای موتور به دلیل اختلال در سیستم خنک کننده بسیار افزایش می یابد و ممکن است خسارت های سنگینی به موتور وارد شود.

توقف شارژ باتری نشان دهنده تعویض تسمه دینام

دینام باعث شارژ باتری می شود و با کمک تسمه دینام فعالیتش را انجام می دهد. بنابراین در صورتی که تسمه پاره شود یا از کار بیفتد، باتری شارژ نمی شود. چراغ باتری در این مواقع خاموش می شود و شما می توانید از خاموش بودن چراغ باتری به این امر پی ببرید.

عدم کارکرد صحیح موتور

یکی دیگر از مشکلاتی که به دلیل خرابی تسمه دینام اتفاق می افتد، عدم کارکرد صحیح کولر می باشد. زیرا تسمه دینام در تهویه مطبوع نقش مهم و اساسی دارد در صورتی که تسمه نیروی دورانی لازم را نرساند، کارکرد کولر با مشکل مواجه می شود.

کاهش راندمان موتور

در صورتی که تسمه دینام خراب شود، پمپ آب و پروانه دچار مشکل می شوند، لذا قادر به خنک کردن آب سیستم خنک کننده نمی باشند. با نقض عملکرد سیستم خنک کننده، دمای موتور بسیار افزایش می یابد و در نتیجه راندمان یا بازده موتور کاهش پیدا می کند همچنین ممکن است باعث سوخت واشر سرسیلندر یا چسبندگی پیستون به سر سیلندر شود.

سوالات رایج کاربران در مورد تعویض تسمه دینام

در ادامه مطلب به برخی از رایج ترین سوالاتی که کاربران از کارشناسان ما در سایت ایمن یدک خودرو می پرسند، می پردازیم.

موارد هشدار دهنده زمان تعویض تسمه چیست؟

  • روشن نشدن چراغ باتری پشت آمپر
  • مشکل در کنترل فرمان هیدرولیک
  • ایراد در سیستم تهویه

هنگام پارگی تسمه دینام هنگام رانندگی چه اتفاقی می افتد؟

تسمه مارپیچ به عنوان تسمه ، تسمه فن یا تسمه لوازم جانبی نیز شناخته می شود.

تعویض تسمه دینام چقدر طول می کشد؟

بعضی از وسایل نقلیه دارای تسمه هستند که به راحتی قابل دسترسی است این بدین معنی است که زمان تعویض باید زیر یک ساعت طول بکشد.

آیا می توانید با ماشین بدون تسمه رانندگی کنید؟

بدون تسمه ، وسیله شما به سختی از طریق باتری کار می کند همچنین، سایر قطعات متصل به آن یعنی پروانه، فن و .. هر چیز دیگری که با تسمه حرکت می کند، کار نخواهد کرد.

باتری بدون تسمه چه مدت دوام می آورد؟

در این مواقع، باتری می تواند 30 دقیقه عمر داشته باشد. اگر خوش شانس باشید بدون عملکرد دینام می توانید تا دو ساعت برانید. در صورتی که مجبورید ماشین را بدون دینام روشن کنید، پس از روشن کردن ماشین، موتور را خاموش نکنید زیرا هنگام استارت ماشین به سرعت باتری خالی می شود.

آیا خودمان می توانیم تسمه دینام را تعویض کنیم؟

تعویض تسمه دینام در ماشین های مدرن بسیار آسان تر است. زیرا کشش های تسمه محرک اتوماتیک امروزه نیازی به شل شدن پیچ و مهره ها ندارند فقط کشش را تنظیم نمایید و تسمه قدیمی را برداشته و یک تسمه جدید نصب کنید. البته برای ایمنی بیشتر بهتر است کار تعویض تسمه دینام را به تعمیرکار بسپارید تا میزان کشش و نحوه نصب آن به صورت اصولی انجام شود.

چرا تسمه جدید که تعویض کرده ام، صدای جیغ مانندی دارد؟
در این مورد، تسمه روی قرقره می لغزد و باعث ایجاد صدای جغجغه آزار دهنده ای می شود.

چرا عمر تسمه دینام ماشین من کم می شود؟

تسمه دینام برای جلوگیری از جدا شدن از قرقره به کشش مداوم نیاز دارد در صورت تراز نبودن تسمه، ممکن است باعث خرابی شود.

نتیجه گیری از زمان تعویض تسمه دینام

در مورد زمان تعویض زمان تسمه دینام نکاتی را مطالعه کردید. به خاطر داشته باشید که تسمه دینام نقش خیلی مهمی در عملکرد قطعاتی مانند پمپ آب، دینام، پمپ هیدرولیک و… دارد و موقعی که به صورت دوره ای چک نشود، ممکن است خسارت های سنگینی به موتور ماشین وارد کند.

در این مقاله همچنین در مورد علائمی که هشدار دهنده زمان تعویض تسمه دینام است مواردی را بیان کردیم.
درست کردن و نکردن پمپ آب، شارژ نشدن باتری، ایراد در کنترل فرمان، ایراد در عملکرد سیستم تهویه هوا یا پروانه به دلیل درست کار نکردن تسمه دینام اتفاق می افتد با تعویض به موقع تسمه دینام از تمامی خسارت ها پیشگیری کنید.

یکی از قطعاتی که در ماشین خیلی زیاد کاربردی است و باید همواره از سلامت آن آگاه بود، تسمه دینام یا تسمه پروانه خودرو است.

نقش این تسمه در حقیقت انتقال قدرت موتور به قطعاتی همچون دینام، واتر پمپ، سیستم تهویه مطبوع و پمپ فرمان هیدرولیک را بر عهده دارد و با استفاده از قدرت دورانی موتور، این قطعه ها را به حرکت وا میدارد. تسمه دینام و تسمه پروانه باید به طور مرتب بازبینی و بررسی در صورت نیاز تعویض گردند.

اگر درب محفظه موتور یا همان کاپوت ماشین را بالا بزنید، در قسمت جلویی موتور، توجه شما به تعدادی تسمه جلب می شوید که وظایف مختلفی را بر عهده دارند.

در برخی خودروها نیز همه این نقش ها را تنها یک تسمه انجام می دهد که دینام نیز با همان یک تسمه می چرخد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *