لوازم یدکی

تفاوت معاینه فنی عادی و برتر:

دانستنی-های-معاینه-فنی.jpg

معاینه فنی

موقع انجام آزمایش معاینه فنی ماشين موارد زیادی توسط کارشناسان مورد تحلیل و بررسی قرار مي گيرد؛ که بعضي از این آزمایش‌ها را ميتوان به مواردی که در زير اشاره كرد:

سنجش ترمزهای جلو و عقب

بررسی عملکرد کمک‌فنرها

کارایی وضعیت اتصالات فرمان

بازدید از زیربندی خودرو

بررسی اتصالات جلوبندی

سنجش چرخ‌های جلو و عقب

تست آلایندگی ماشین

بررسی وضعیت ظاهری خودرو

بازدید از چراغ‌های جلو و عقب

انجام این معاینه فنی اجباری است؟

اجباری بودن این معاینه برای ماشين ها به‌ دلیل محافظت از مردم در برابر گازهای سمی است ضروري بودن معاینه فنی به همین موضوع خاتمه پيدا نمي كند ؛مواقعی که راننده با آرامش رانندگی می کند با ماشینی؛ که بیش از ۱ سال معاینه نشده است، همین دلیل می‌تواند جان خود و خانواده‌اش را به خاطر بیندازد.

در صورت انجام ندادن آزمایش فنی ماشين، هر راننده روزانه ۵۰ هزار تومان جریمه خواهد و بايد پرداخت كند.
این رانندگان می‌توانند؛ با مراجعه به صفحه استعلام خلافی با بارکد خوان از جرائم مربوط به معاینه فنی خود اطلاع بدست آورند.

تفاوت معاینه فنی برتر و عادی با یکدیگر

به‌صورت اساسي می‌توان گفت؛ که آزمایش معاینه فنی برتر در بعضي از موارد سخت‌ گیرانه‌تر از حالت عادی انجام ‌شود. مخصوصاً این سخت‌گیری در بحث تست‌های آلایندگی هوا بیشتر از باقی آزمایش‌ها است.

آلایندگی ماشین در معاینه فنی برتر، با دور موتور بالا انجام می‌شود و کارایی بیشتری نسبت به حالت عادی در زمینهٔ کنترل آلودگی‌های ماشین دارد.

همچنین در صورتی که راننده برچسب معاینه فنی ماشین برتر را دریافت کند، می‌تواند از تخفیف ۳۰ درصدی برای پرداخت عوارض طرح ترافیک برخوردار شود.

آیا انجام معاینه فنی برتر ارزش اقدام دارد؟

هم چنین به ‌غیر از دریافت تخفیف، عملکرد ماشين در حالت سخت‌ گیرانه‌ تری تحليل می‌شود و همین موضوع به ایمنی سرنشینان و راننده کمک بیشتری می‌کند. با توجه به عدم وجود تفاوت قیمتی بین حالت عادی و برتر، اخذ این گواهی می‌تواند از لحاظِ اقتصادی و ایمنی، ارزشمند تر باشد.

ماشين هاي نو برای بهره مندی از تخفیف ۳۰ درصدی عوارض طرح جدید ترافیک پایتخت، نیازمند گرفتن برگه معاینه فنی برتر هستند.

ماشين هاي نو تا چهار سال از گرفتن معاینه فنی معاف هستند، این معافیت به منزله داشتن معاینه فنی برتر نیست.

متقاضیان دریافت معاینه فنی برتر می توانند به یکی از مراکز منتخب بیهقی، سراج، آبشناسان، دماوند، الغدیر، شقایق، نیایش، چمران و خاوران مراجعه کنند.


تفاوت اصلی معاینه فنی برتر با معاینه فنی عادی :

تنها در نوع تست آلایندگی است ، تست آلایندگی معاینه فنی برتر به صورت سخت‌گیرانه‌تر، در دو دور آرام و ۲۵۰۰ انجام می‌شود.در معاینه فنی برتر، علاوه بر کارکرد درجا، تولید آلایندگی خودرو‌ها در دور موتور بالا نیز سنجیده می‌شود.

این معاینه فنی برای کنترل آلایندگی ماشین کارایی بیشتری دارد چرا که در بسیاری مواقع آلایندگی در حالی اتفاق می‌افتد که ماشین ها در دور موتور بالا کار می‌کنند.

مطلب پیشنهادی: هزینه معاینه فنی برتر و مدارک لازم

اخذ معاینه فنی برتر در حال حاضر تنها در شهر تهران انجام می‌شود. در تهران همه ی ماشین ها می‌توانند برای اخذ معاینه فنی برتر اقدام کنند، اما در صورتی که ماشینی نتوانست معاینه فنی برتر را دریافت کند به صورت اختیاری این امکان وجود دارد که معاینه فنی معمولی بگیرد. البته برای دریافت معاینه فنی معمولی نیز ماشین باید شرایط لازم برای کسب این معاینه فنی را داشته باشد.

طبق مصوبه شورای اسلامی شهر تهران، درحال حاضر ۲ طرح محدوده «ترافیک» و «کنترل آلودگی هوا» در شهر تهران اجرا می شود که ورود به محدوده ترافیکی منوط به داشتن مجوز و ورود به محدوده طرح آلودگی هوا در صورت داشتن سهمیه تردد، رایگان می باشد.

هنگام اجرایی این ۲ طرح از ساعت ۶:۳۰ الی ۱۹ خواهد بود ضمن اینکه روزهای تعطیل رسمی این طرح ها اجرا نخواهد شد پنجشنبه ها فقط طرح کنترل آلودگی هوا تا ساعت ۱۳ اجرا می شود.نرخ ورود به محدوده طرح جدید ترافیک نیز با توجه به ساعت ورود و خروج و معاینه فنی تعیین می شود.

تفاوت اصلی معاینه فنی برتر با معاینه فنی عادی تنها در نوع تست آلایندگی است تست آلایندگی معاینه فنی برتر به صورت سخت‌ گیرانه‌ تر، در دو دور آرام و ۲۵۰۰ انجام می‌شود.

در معاینه فنی برتر، علاوه بر کارکرد درجا، تولید آلایندگی خودرو‌ها در دور موتور بالا نیز سنجیده می‌شود.

ماشین های صفر کیلومتر معاینه فنی برتر دریافت کنند.تخفیف ۲۰ درصدی برای تمامی خودور‌های دارای معاینه فنی برتر.

درحالی‌که در همین ساعت، ماشين ‌های دارای معاینه فنی برتر ۱۳ هزار و ۴۴۰ تومان پرداخت خواهند کرد.

معاینه فنی برتر در تهران

دریافت معاینه فنی برتر در حال حاضر تنها در شهر تهران انجام می‌شود. البته برای دریافت معاینه فنی معمولی نیز ماشین باید شرایط لازم برای کسب این معاینه فنی را داشته باشد.در حال حاضر معاینه فنی برتر تنها شکل معاینه فنی است که جایگاه قانونی دارد.

معاینه فنی “ویژه” در آینده

معاینه فنی “ویژه” نوع ديگري از معاینه فنی است که شرایط اخذ آن یک درجه سخت‌گیرانه‌تر از معاینه فنی برتر است. به همین علت بعضی از افراد که معاینه فنی ویژه را كه مي گيرند از تخفیفات بالاتری برای ورود به محدوده‌های ترافیکی تهران مي شوند معاینه فنی ویژه در حال حاضر یک طرح مقدماتی است که هنوز عملي نشده است.

این طرح بعد از انجام کار‌های ابتدايي و ابلاغ آن از سمت سازمان محیط زیست کشور جنبه قانونی دارد پیش‌بینی می‌شود که از سال آینده صدور معاینه فنی ویژه در تهران عملي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *