لوازم یدکی

چگونه ميتوان مكانيك كار شد؟

چگونه-ميتوان-مكانيك-كار-شد.jpg

صفر تا صد مکانیک خودرو را یاد بگیرید:

چرا که کوچک ترین اشتباه در تعمیر این قطعه ها ممکن است باعث وارد شدن آسیب جدی به موتور و دیگر قطعه ها شود.بنابراین مهم ترین علتی که باید برای ورود به شغل مکانیک دانش و مهارت کسب کنید.

برای یادگیری این مهارت ها روش های گوناگونی هست که اما بهترین روش آن است که آموزش به صورت همزمان تئوری و عملی صورت گیرد. زیرا تا موقعی که شما ماشین و موتور آن را باز نکنید نمی توانید در بازار کار به موفقیت برسید.

شاگردی کردن پیش مکانیک ماشین یکی از علت هایی است که می توانید برای یادگیری مهارت های این شغل انتخاب کنید. در این شکل به صورت عملی بر روی ماشین کار می کنید اما به طور کامل با قطعه های ماشین آشنا نشده ضمن یادگیری نیاز به زمان طولانی دارد.

روش دیگر برای آموزش ثبت نام در زمینه های مکانیکی می باشد. یادگیری در این روش نسبت به روش اول به زمان کمتری نیاز دارد، ضمن اینکه آموزش به صورت عملی و تئوری همزمان صورت می گیرد و در پایان دوره نیز یک مدرک معتبر به شما ارائه می شود که به کمک آن می توانید برای نمایندگی های تعمیرات ماشین روزمه ارسال کرده و به استخدام آن ها در آیید.

گام سوم: تمرین و تکرار کنید

برای تمرین و تکرار بیشتر می توانید مدت زمانی را نزد یک مکانیک حرفه ای ماشین به شاگردی بپردازید.

گام چهارم : دانش خود را به روز کنید.

از آن جایی که مدل های ماشین روز به روز در حال تغییر و پیشرفت است.بنابراین شما به عنوان تعمیرکار ماشین برای موفقیت در این شغل باید خود را با این تغییرات به روز کنید.اگر حرفه ای شدن در این مهارت را دارید توصیه می کنیم علاوه بر یادگیری تعمیرات ماشین های داخلی مانند محصولات ایران خودرو و سایپا بر روی تعمیر ماشین های خارجی نیز تمرکز کنید و در این زمینه نیز اطلاعات خود را به روز کرده و افزایش دهید.

سرمایه اولیه برای راه اندازی مکانیکی خودرو:

برای راه اندازی مغازه مکانیکی ماشین شما باید چند هزینه را در نظر بگیرید. هزینه آموزش و یادگیری مکانیکی، هزینه اجاره و رهن مغازه و هزینه خرید تجهیزات از مهم ترین هزینه هایی است که باید برای ورود به این شغل در نظر داشته باشید.

هزینه آموزش مکانیک ماشین از مهم ترین علت هایی است که باید به آن توجه داشته باشید. دقت کنید که اگر در انتخاب آموزشگاه دقت نداشته باشید نه تنها هزینه شما به هدر خواهد رفت بلکه زمان خود را نیز از دست خواهید داد و در بازار کار به موفقیت نخواهید رسید. مطمئن باشید که پس از ورود به بازار کار در همان ماه اول هزینه یادگیری و آموزش به شما باز خواهد گشت.

هزینه اجاره و رهن مغازه از دیگر موضوعات مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. این هزینه با توجه به شهر و محله ای که قصد فعالیت در آن را دارید متفاوت است. اگر از سرمایه بالایی برای رهن مغازه برخوردار نیستید می توانید به جای رهن مغازه را اجاره کنید. توصیه می کنیم برای شروع از محله هایی که هزینه های اجاره آنها پایین تر است کار خود را شروع کنید.

هزینه خرید تجهیزات از دیگر هزینه های مهمی که برای ورود به بازار کار این شغل باید به آن توجه داشته باشید جعبه ابزار، بوکس، انواع آچار، انبردست، سیم چین، جک، خرک، دستگاه دیاگ، خار جمع کن، فولی کش، چکش، سوپاپ جمع کن برخی از مهم ترین ابزار و تجهیزات برای ورود به این شغل می باشد. که برای خرید آن ها به سرمایه 10 تا 20 میلیون تومانی نیاز دارید.

انتخاب بهترین آموزشگاه مکانیک خودرو:

انتخاب یک آموزشگاه حرفه ای یکی از مهم ترین موضوعاتی است که باید هنگام یادگیری مهارت های این شغل به آن توجه داشته باشید. امروزه آموزشگاه های بسیاری دوره های مکانیکی را برگزار می نماید اما توجه داشته باشید که شیوه آموزش و کیفیت دوره ها در این مراکز یکسان نمی باشد. بنابراین لازم است که پیش از ثبت نام به نکاتی توجه داشته باشید.

آموزشگاه فنی برق یکی از بهترین مراکز برای گذراندن دوره های مکانیکی است که به صورت کاملا تخصصی و در کارگاه های مجهز و عملی دوره های خودرویی را برگزار کرده و همه ساله کار آموزان بسیاری را برای ورود به بازار کار آماده می_ کند.

مهارت های شغل مکانیک خودرو:

برای موفقیت در شغل مکانیک ماشین، شما هم به مهارت های عملی و فنی و هم به روابط خوب با مشتریان نیاز دارید. بعضی از مهم ترین مهارت های این شغل عبارتند از:

* مهارت عالی در کار با دست: در کنار هماهنگی خوب با چشم ، شما باید راحت با قطعات کوچک مانند پیچ و آچار کار کنید. جهت انجام این کار شما به داشتن مهارت حرکتی خوب و استفاده کامل از دستان نیاز دارید. شما باید انگشتان خود را با دقت حرکت دهید ، اشیاء را جمع کنید و با ابزار کار کنید.

* وضعیت جسمانی عالی : به همین علت باید از سلامتی خوبی برخوردار باشید و تحرک زیادی داشته باشید.

* مهارت های تشخیصی و حل مسئله: شما باید بتوانید تشخیص دهید که از چه ابزارهای باید استفاده کنید تا مشخص شود چه مشکلی در وسیله نقلیه وجود دارد. در حالی که راه حل یک مشکل وسیله نقلیه می تواند ساده باشد ، شما ممکن است بعضی اوقات برای تعیین دقیق علت مسئله و موثرترین راه برای حل آن ، از مهارت های حل مسئله استفاده کنید.

* مهارت کار با ابزار و تجهیزات: مکانیک ماشین با طیف گسترده ای از ابزارها کار می کند ، که می تواند شامل تجهیزات تشخیصی رایانه ای مثل دیاگ باشد. دانستن ابزارهای شما به معنای دانستن استفاده صحیح از کارهایی است که انجام می دهید. داشتن این دانش و مهارت شما را قادر می سازد کار خود را با سرعت و اطمینان انجام دهید.

* مهارت های خدمات به مشتری: در حالی که بیشتر کار شما با وسایل نقلیه خواهد بود ، شما هنوز هم نیاز به تعامل با مشتریان دارید. با داشتن مهارت های خوب در زمینه خدمات به مشتری ، می توانید با برقراری ارتباط با اطلاعات حیاتی مانند نوع نگهداری از ماشین مورد نیاز و مدت زمان تعمیرات ، به سهولت کار مشتریان کمک کنید.

* مهارت های ارتباطی خوب: بسیاری از مشتریان شما درک عمیقی از مکانیک ماشین نخواهند داشت. شما نیاز به دقت و برقراری ارتباط با مشتری دارید برای اینکه به مشتری بگویید چه مشکلی برای رفع آن دارید و چگونه می خواهید آن را برطرف کنید. 

چگونه یک مکانیک خودرو حرفه ای شویم؟

1. یکی از راه های یادگیری مهارت مکانیک ماشین شاگردی کردن در تعمیر گاه ها و شرکت های ماشین سازی است که با توجه به زمانگیر بودن طول دوره یادگیری و روش های آموزشی قدیمی ممکن است برای بسیاری از علاقه مندان این حرفه خوشایند نباشد.

2. تحصیل در موضوع های مهندسی ماشین

3. یکی از روش هایی که مورد علاقه بسیاری از افراد است و بازدهی بالا و هزینه کمی دارد شرکت در دوره های آموزش مکانیک ماشین مراکز فنی و حرفه ای آزاد و دولتی است.

مدت زمان یادگیری مکانیک خودرو چقدر است؟

در صورتی که بخواهید مهارت های شغل مکانیک ماشین را به روش استاد-شاگردی فرا بگیرید به مدت زمان حداقل یک سال نیاز دارید. برای یادگیری مهارت های این شغل به روش تحصیل در دانشگاه نیز به حداقل زمان 2 تا 4 سال نیاز دارید. 

شخصیت شناسی تعمیرکار و مکانیک خودرو :

تعمیرکاران و مکانیک‌ های ماشین اغلب از دقت بالایی برخوردارند، جزیی نگرند و دارای مهارت‌های فنی خوبی هستند، آن‌ها همچنین به خوبی می‌توانند با قطعه های گوناگون کار کنند. افرادی که علاوه بر آگاهی فنی کامل ، قدرت برقراری ارتباط مناسبی دارند مسلما در شغل تعمیر مکانیک ماشین موفق تر هستند. تعمیرکار ماشین باید متعهد و مسئولیت پذیر باشد.به دلیل اینکه کار تعمیر ماشین بسیار حساس است .تعمیرکار و مکانیک ماشین باید بداند که اشتباه در تعمیر ماشین منجر به بروز تصادف خواهد شد.

۴ چالش پیش روی تعمیرکار مکانیک خودرو :

1. مدت زمان طولانی کسب تجربه در شناسایی عیوب ماشین

2. خستگی بدنی به دلیل شرایط مختلف قرارگیری در بخش های ماشین

3. خطرات مربوط به  بروز حوادث در تعمیر ماشین همچون آتش سوزی و سقوط در چاله

4. درآمد پایین در ابتدای کار

شرح وظیفه اصلی یک تعمیرکار ماشین به شرح زیر است:

1. عیب یابی در ساختمان ماشین شامل بررسی سیستم های موتور،انتقال قدرت،تعلیق و فنر بندی،چرخ بندی و ترمز ، هدایت و فرمان، بدنه و شاسی، برق‌رسانی

2. مشاوره به مشتری برای تعویض و تعمیر قطعات

3. تخمین هزینه تعمیر و یا تعویض قطعه

4.  تعویض قطعات و انجام تعمیرات

5. آزمایش ماشین بعد از تعمیر

آشنایی با شغل تعمیرکار مکانیک:

تعمیر ماشین به فعالیت تشخیص، تعمیر و یا تنظیم موتور وسایل نقلیه اطلاق می‌شود. شغل مکانیکی، به طور کلی رفع عیب از سیستم سوخت رسانی، تعمیر موتور وسیله نقلیه، تعمیر سیستم فرمان و تعمیر چرخ‌ها است. مکانیک یا تعمیرکار ماشین شخصی است که وظیفه تعمیر موتور وسایل نقلیه را بر عهده دارد.

برای اینکه بتوانید یک تعمیرکار حرفه ای و ماهر شوید باید به چند نکته توجه نمایید:

مسئله ی بعدی این است که باید رابطه خوبی با ابزارهای تعمیری داشته باشید مانند آچار و پیچ گوشتی و … را داشته باشید زیرا قطعا بیشترین زمان شما را تعمیر کردن به خود اختصاص می دهد پس باید از این کار لذت کافی را ببرید.

شما به عنوان یک مکانیک ماشین باید توانایی انجام چنین کار را همزمان با هم داشته باشید.که ممکن است این کارها خیلی هم به هم مربوط نباشند مثلا ممکن است شما مجبور باشید روی چند ماشین با ایرادات گوناگون به طور همزمان کار کنید که هر کدام نیاز به تشخیص و عملکرد صحیح جداگانه دارند و همچنین نیاز به تمرکز خیلی زیاد هم دارند.

یک موضوع قابل اهمیت دیگر قدرت بدنی بالا است که بهتر است یک مکانیک ماشین این خصوصیت را داشته باشد زیرا در این کار بسیار به شما کمک خواهد شد و ممکن است برای تعمیر یک ماشین نیاز باشد روی آن و یا حتی زیر آن ماشین بروید و یا قسمت های سنگین یک ماشین را جابه جا کنید پس اگر مکانیک مقاومت بدن بالایی نداشته باشد در این شغل ممکن است به مشکل بر بخورد.

شما باید توانایی برقراری ارتباط خوب با مشتریان و جلب اعتماد آنها را داشته باشید. تا دیگران برای تعمیر وسیله نقلیه خود بتوانند روی شما حساب کنند و اعتماد داشته باشند که در نهایت کار را بدون عیب و نقص به آن ها تحویل خواهد داد که این نکته خیلی مهم و ضروری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *